Afganistan’da Taliban Gücü Boşanan Kadınları İstismarcı Eski Kocalarına Geri Döndürdü

Leila

Global Mod
Global Mod
Afganistan’da boşanma genellikle istismarın kendisinden daha tabudur.

Kabil:

Tüm dişlerini kıran eski kocası tarafından yıllarca tacize uğrayan Marwa, Taliban komutanlarının boşanmasını yırtıp atmasının ardından sekiz çocuğuyla birlikte saklanmak için geri çekildi.

Marwa, ABD destekli önceki hükümet döneminde, kadınların neredeyse hiçbir hakkının olmadığı ve ev içi tacizin yaygın olduğu Afganistan’da yasal olarak ayrılma hakkı verilen az sayıdaki kadından biriydi.

Taliban güçleri 2021’de iktidara geldiğinde, kocası boşanmaya zorlandığını iddia etti ve komutanlar, onun pençelerine geri dönmesini emretti.

Kendini korumak için adı değiştirilen 40 yaşındaki Marwa AFP’ye “Kızlarım ve ben o gün çok ağladık” dedi.

Kendi kendime ‘Aman Tanrım, şeytan geri döndü’ dedim.

Taliban hükümeti, İslam’ın sert bir yorumuna bağlı kalıyor ve kadınların yaşamlarına, Birleşmiş Milletler’in “cinsiyete dayalı apartheid” olarak adlandırdığı ciddi kısıtlamalar getirdi.

Avukatlar AFP’ye, Taliban komutanlarının boşanmalarını iptal etmesinden sonra çok sayıda kadının taciz içeren evliliklere sürüklendiğini bildirdi.

Marwa aylarca yeni bir dayak serisine katlandı, eve kilitlendi, elleri kırıldı ve parmakları çatladı.

“Bilincimi kaybettiğim günler oldu ve kızlarım beni beslerdi” dedi.

“Saçımı o kadar sert çekerdi ki biraz çabuk oldum. Beni o kadar çok dövdü ki bütün dişlerim kırıldı.”

Ayrılma gücünü toplayarak, hepsi uydurma isimler almış altı kızı ve iki oğluyla birlikte yüzlerce kilometre (mil) bir akrabasının evine kaçtı.

Marwa çıplak evinin çatlak zemininde elinde bir dizi tesbihle oturmuş, “Çocuklarım ‘Anne, acıkmışsak sorun yok. Bari tacizden kurtulduk’ diyor” dedi.

Kocasının onu keşfetmesinden korkarak, “Burada bizi kimse tanımıyor, komşularımız bile” dedi.

‘İslam Boşanmaya Müsade Eder’

BM’nin ülkedeki misyonuna göre, Afganistan’da her 10 kadından dokuzu eşlerinden fiziksel, cinsel veya psikolojik şiddet görüyor.

Ancak boşanma, genellikle istismarın kendisinden daha tabudur ve kültür, kocalarından ayrılan kadınları affetmez.

ABD destekli önceki hükümet döneminde, kadın haklarındaki küçük kazanımların büyük ölçüde eğitim ve istihdamla sınırlı olduğu bazı şehirlerde boşanma oranları istikrarlı bir şekilde artıyordu.

İstismara uğramış kadınlar için yaklaşık 100 boşanma davasını başarıyla yürüten ancak artık Taliban yönetimindeki Afganistan’da çalışmasına izin verilmeyen bir avukat olan Nazifa, kadınların başlarına gelenlerden bir zamanlar kaderlerini sorumlu tuttuklarını söyledi.

Farkındalık arttıkça, kadınlar tacizci kocalardan ayrılmanın mümkün olduğunu anladılar.

Sadece adını vermek isteyen Nazifa, “Karı koca ilişkisinde uyum kalmadığında, İslam bile boşanmaya izin veriyor” dedi.

Devrilen rejim altında, bu tür davalara bakmak için kadın yargıçlar ve avukatlardan oluşan özel aile mahkemeleri kuruldu, ancak Taliban yetkilileri yeni adalet sistemlerini tamamen erkeklere ait bir mesele haline getirdi.

Nazifa, AFP’ye eski müşterilerinden beşinin Marwa ile aynı durumda olduğunu bildirdiğini söyledi.

Adının açıklanmasını istemeyen başka bir avukat AFP’ye verdiği demeçte, yakın zamanda bir kadının eski kocasıyla zorla yeniden bir araya getirilmesine karşı mücadele ettiği bir davaya tanık olduğunu söyledi.

Taliban hükümeti altındaki boşanmaların, bir kocanın sınıflandırılmış bir uyuşturucu bağımlısı olduğu veya ülkeyi terk ettiği zamanlarla sınırlı olduğunu da sözlerine ekledi.

“Fakat aile içi şiddet vakalarında veya koca boşanmayı kabul etmediğinde, mahkeme onlara izin vermiyor” dedi.

Bir zamanlar kadınları destekleyen ülke çapında bir sığınma evi ve hizmet ağı neredeyse tamamen çökerken, Kadın İşleri Bakanlığı ve İnsan Hakları Komisyonu silindi.

‘kapıyı çalmak’

Sana, kendisinden 10 yaş büyük kuzeniyle evlendiğinde 15 yaşındaydı.

Gizlice yaşadığı evde gazlı ocakta çay hazırlarken, “Bebeğimiz ağlasa ya da yemek iyi gelmese beni döverdi” dedi.

“Kadının söz hakkı olmadığını söylerdi.”

Ücretsiz bir hukuk hizmeti projesinin yardımıyla mahkemede kocasından boşandı – ancak Taliban komutanları kapıyı çaldığında içindeki rahatlama paramparça oldu.

Dört kızının velayetini kaybetme tehdidiyle, o zamana kadar başka bir kadınla evlenmiş olan eski kocasına döndü.

Kızlarının Taliban üyelerine nişanlandığını açıkladıktan sonra kaçtı.

Sana, “Kızlarım ‘Anne biz intihar edeceğiz’ dedi.

Biraz para toplayıp çocuklarıyla birlikte kaçmayı başardı ve bir akrabasının yardımıyla sadece bir gaz sobası ve uyumak için birkaç minderle döşenmiş tek odalı bir ev buldu.

“Ne zaman kapı çalınsa, beni bulup çocukları almaya gelmesinden korkuyorum.”

çocuklar için ideal

Bir Taliban yetkilisi AFP’ye, yetkililerin daha önce boşanmış kadınların eski kocalarına geri dönmeye zorlandıkları bu tür vakalarla ilgileneceğini söyledi.

Taliban yüksek mahkeme sözcüsü İnayatullah, “Bu tür şikayetler alırsak şeriata göre soruşturacağız” dedi.

Taliban rejiminin önceki hükümet döneminde verilen boşanmaları kabul edip etmeyeceği sorulduğunda, “Bu önemli ve karmaşık bir konu” dedi.

Şeriatla ilgili kararlar veren mahkemeye bağlı bir kuruma atıfta bulunarak, “Dar el-İfta bunu araştırıyor. Tek tip bir karara vardığında göreceğiz.”

Kıyafet dikerek hayatta kalan Marwa ve kızları için travma derin psikolojik yaralar bırakmıştır.

Marwa kızlarına bakarak, “Korkarım onları evlendiremeyeceğim,” dedi.

Bana ‘Anne, hayatının ne kadar kötü olduğunu görüyoruz, koca kelimesinden nefret ediyoruz’ diyorlar.”

()

Günün Öne Çıkan Videosu

Video: Hareket halindeki trenden inerken kaydı olan kadının hayatını polis kurtardı