Belçika, İran ile tartışmalı mahkum takas anlaşmasına bir adım daha yaklaştı

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Belçikalı milletvekilleri, İran ile tartışmalı bir mahkum değişimi anlaşmasına ilk desteklerini verdiler.

Brüksel ve Tahran tarafından Mart ayında imzalanan anlaşma, iki ülkenin hüküm giymiş suçluları birbirine transfer etmesine izin verecek.

Belçika parlamento komitesi tarafından çoğunluğun desteğiyle Çarşamba günü onaylandı ve şimdi meclise sunulacak.

Sürgündeki İranlı muhalifler, anlaşmanın “rehine diplomasisine” kapı açtığını öne sürerek anlaşmayı sertçe eleştirdi.

Eleştirmenler, anlaşmanın hüküm giymiş terörist Esadullah Assadi’nin olası bir affının önünü açabileceğini de söylüyorlar.

50 yaşındaki İranlı diplomat Şubat 2021’de “terörist suikasta teşebbüsten” 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Anvers’teki mahkeme, onu Haziran 2018’de Paris yakınlarındaki İranlı muhaliflerin bir toplantısına bombalı saldırı düzenlemeyi planlamaktan suçlu buldu.

Hedeflenen grubun üyeleri yeni anlaşmayı “utanç verici” olarak nitelendirdi.

Salı günü parlamentoda yapılan bir tartışma sırasında, bazı milletvekilleri hükümeti anlaşma konusunda “şeffaflık eksikliği” ve İran’ın baskısı altında olmakla suçladı.

Adalet Bakanı Vincent Van Quickenborne, masum insanları “otoriter” İran rejiminden kurtarmanın önemini vurgulayarak anlaşmayı savundu.

Van Quickenborne Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Hükümetimizin masum Belçikalı rehinelerin akıbetiyle ilgilenmek ahlaki bir görevi var, bu şu anda benim önceliğim” dedi.

Tartışmanın başında bakan, Belçikalı yardım görevlisi Olivier Vandecasteele’nin 24 Şubat’tan beri Tahran’da “keyfi olarak” tutulduğunu açıklamıştı.

Brüksel’e göre, 41 yaşındaki 2015’ten beri İran’da insani yardım çalışmaları yürütüyordu ve casusluk suçlamalarıyla dört aydır “yasadışı olarak” tutuluyor.

Belçika-İran anlaşması da serbest bırakılmasına yardımcı olabilir İsveçli-İranlı akademisyen Ahmadreza DjalaliBelçika’da öğretmenlik yapmış ve İran’da idama mahkum edilmiş.

Van Quickenborne Salı günü yaptığı açıklamada, “İnsanların hayatı tehlikede” dedi.

“Tasarı tam olarak onaylanmazsa, Belçika çıkarlarımıza ve bazı Belçika vatandaşlarına yönelik tehdit artacaktır.”