Çavuşoğlu: Cuma günü Erdoğan, Putin ile konuşacak

Adanali

Member
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ikinci günkü oturumlarına girişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ukrayna’nın NATO üyeliği hakkındaki değerlendirmesi sorulan Çavuşoğlu, Türkiye’nin genişlemeyi desteklediğini söylemiş oldu, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da biz de NATO doruklarında ve bakanlar toplantılarında bunu vurguluyoruz” dedi.

“Rusya’nın saldırgan tavrını nasıl karşılıyorsunuz?” sorusu yöneltilen Çavuşoğlu şunları söylemiş oldu: “Her iki tarafla da temas halindeyiz. Sükunet ve gerginliğin düşürülmesini tavsiye ediyoruz. Yakın vakitte her iki ülkenin dışişleri bakanları Sergey Lavrov ve Dmitri Kuleba ile konuştum. Cuma günü Cumhurbaşkanımız, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile konuşacak. Ben bugün Dmitro Kuleba’yı burada, yarın da Stockholm’de goreceğim. Yarın Stockholm’de ayrıyeten Lavrov’u nazaranceğim. Yani her iki tarafla temas halindeyiz ve kendilerine sakin olmalarını ve gerginliğin düşürülmesini salık veriyoruz.”

Çavuşoğlu, Rusya’ya mümkün yaptırımlarla ilgili niyeti sorulduğunda da şu karşılığı verdi: “Türkiye olarak yaptırımların problemleri çözeceğine inanmıyoruz. Geçmişte şu ülkeye yahut bu ülkeye uygulandı fakat çözmedi. kimi vakit biz yaptırımların konusu olduk. Yaptırımlar meseleleri çözmez. Yaptırımlar yerine mesela manalı caydırıcılığımız olmalı. Türkiye olarak inandığımız şey caydırıcılık ve diyalog içinde hakikat bir istikrar. Ukrayna’ya yahut öteki bir ülkeye kimse yalnızca yaptırımlar yoluyla yardım edemez.”