Çin Microsoft’a rakip olacak! Artık ABD düşünsün

Leila

Global Mod
Global Mod
Dünyanın mevcut üstün gücü olan Amerika Birleşik Devletleri ile muhteşem güç adayı Çin içindeki rekabet, her alanda sonuna kadar yaşanmaya devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin üretim alanında Çin’e olan bağımlılığını azaltmak için başlatmış olduğu teşebbüslerin akabinde, Çin’den de karşı atak gecikmedi.

Çinli kaynaklardan alınan bilgilere nazaran, Orta Asya’nın hakim gücü şimdilerde yeni bir proje üzerinde çalışıyor. Gelen birinci haberlere bakılırsa Çin, Microsoft’a olan bağımlılığından kurtulabilmek için hükümet takviyeli yeni bir işletim sistemi projesi başlattı. Aslında ismi openKylin olan bu projenin büsbütün sıfırdan yeni bir teşebbüs olduğunu söylemek hayli gerçek olmaz.

Çin Microsoft’a rakip olacak! Artık ABD düşünsün

Nitekim Kylin projesinin geçmişi 2001 yılına kadar dayanıyor. O denli ki Çin hükümeti, neredeyse 25 sene öncesinde bu biçimde bir atak yapmış ve Halk Kurtuluş Ordusu Ulusal Savunma Teknoloji Üniversitesi’nden kendileri için bir işletim sistemi geliştirmelerini istemişti.

Bu istek üzerine geliştirilen Kylin işletim sistemi FreeBSD tabanlı olunca, bugünlerde açık bir biçimde görüldüğü üzere proje pek bir başarılı olamamıştı. İşte openKylin’de birebir yanılgıları yapmak istemeyen hükümet yetkilileri bu kere Linux tabanlı bir işletim sistemi geliştirecek ve bu işletim sistemi büsbütün açık kaynak kodlarına sahip olacak. Tabi bu olay söylendiği kadar kolay değil. Bakalım önümüzdeki senelerda Çin bu hedefine ulaşıp Microsoft’u ülkesinde büsbütün saf dışı bırakabilecek mi?