Dayanışma, şükran, acı, kızgınlık: Ukraynalı mülteci krizi karmaşıklaşıyor

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Bu hikayeye biraz endişeyle yaklaştım.

“Oraya git ve gerçeklik yerleştiğinde ne olduğunu rapor et”, demişti baş editörüm. “İyi ve kötü şeyler. Sorunun karmaşıklığı”.

Çakışan duygular

İşlerin gerçekten karmaşık olduğu ortaya çıktı.

Ukrayna’da savaşın başlamasından üç ay sonra, 5 milyondan fazla mülteci Avrupa Birliği üzerinden geçiş yaptı. Bazıları o zamandan beri eve döndü. Birçoğu kaldı.

Kalanların günlük yaşamları hakkında rapor vermek zorunda kaldım. Onlar nasıl hissediyor? Keder ve acılarıyla nasıl başa çıkıyorlar? Üzüntüleri, korkuları ve umutları nelerdir?

Ama aynı derecede önemli olan, ev sahibi popülasyonların duygularını bildirmek zorundaydım. Gönüllüler çok büyük yardımda bulundular. Hala kararlılar mı? Yoksa yıpranmış hissetmeye mi başlıyorlar? Ve eğer durum buysa, neden? Püf noktası neydi?

Ve sonra, şu çok rahatsız edici soru: Peki ya diğer kıtalardan, bizim empati ve desteğimize eşit derecede ihtiyaç duyan göçmenler? Onlara Ukraynalılara davrandığımız gibi mi davranıyoruz? Değilse, neden olmasın?

Çok farklı geçmişlere sahip iki ev sahibi ülke

En başından beri, seçimim çok farklı iki Avrupa Birliği ülkesine gitmekti. Ukrayna ile doğrudan sınırı olan ve şimdiye kadar büyük bir mülteci kriziyle başa çıkma konusunda sınırlı deneyimi olan biri.

Slovakya’ydı.

Göçle ilgili zorlu meselelerle dolu uzun bir geçmişi olan, ancak coğrafi olarak savaştan çok daha uzakta olan bir başkası.

Bu Fransa’ydı.

Slovakya: içten bir karşılama ama gerginlik belirtileri

Slovakya’da keşfettiğim şey için bir şekilde hazırlıksızdım. Ülke komşusuna karşı son derece cömert davrandı. Şu ana kadar 80.000 Ukraynalı mülteci oraya yerleşti. Ülkeden 360 bin kişi daha geçiş yaptı. Bratislava yakınlarında Karliuka ailesiyle tanıştım; anne, baba, üç çocuk ve büyükbaba. Hepsi Kharkiv’den geldi.

Buradaki insanların şimdiye kadar bize yardım etmeye ne kadar istekli olduklarına şaşırdım

Igor Karliuka
Fabrika İşçisi ve Eski Öğretmen

Karliuka ailesine, Harkov bölgesinden savaştan kaçanları desteklemek için para toplayan Ukrayna Mültecilerine Yardım STK’sından Diana Balakarieva tarafından Slovakya’ya yerleşmeleri için yardım edildi. Kendilerine ücretsiz, internet ve enerji dahil bir ev teklif edildi. Anneye öğretmen olarak iş bulması için yardım edildi; baba, bir fabrika işçisi olarak. Daha büyük çocuklar yerel bir okula gider. Bana, Slovakya’nın onlara karşı inanılmaz derecede büyük yürekli olduğunu söylediler.

“Yardım edin, her zaman yardım edin. Gündüz ve gece,” dedi anne Olga.

Ama sonra 550 kilometre doğuya, Ukrayna sınırına gittim. Orada hikaye farklı. Savaşın başlamasından hemen sonra yardım etmeye gönüllü olan yerlilerle tanıştım. Ama kırgın büyüdüler. Bazı mültecileri insanların iyi niyetini suistimal etmekle, insani yardımlarla şaibeli işler yapmakla, mesafeli ve talepkar olmakla suçluyorlar.

Belki sert bir terimdir, ancak şu anda sahip olduğumuz şey Ukraynalılara karşı bir isteksizlik.

Patrícia
Restoran sahibi, Slovakya

“Belki bu sert bir terimdir, ancak şu anda sahip olduğumuz şey Ukraynalılara karşı bir isteksizlik “Patricia, sınırdan neredeyse iki kilometre uzakta, sahibi olduğu restoranın barının arkasından söyledi. “Buradaki çoğu insan genelleme yapmamaya veya kalıp yargılar oluşturmamaya çalışıyor. Kesinlikle yardım etmeye devam etmeliyiz, ancak herkes onlara sunduğumuz yardımı hak etmiyor”.

Fransa: çifte standart iddiaları

Fransa’da bulduğum karmaşıklık bir şekilde farklıydı. Ülkenin kuzeyindeki Hauts-de-France Bölgesi bu zorlu tartışmayı kristalize ediyor. 29 Ukraynalı genç sporcunun büyük deva ile ağırlandığı bir spor salonuna gittim. Komplekste antrenman yapıyor, yemek yiyor ve uyuyorlar.

Genç sporculardan biri bana “İhtiyacımız olan her şeye sahibiz” dedi. “Bunlar yaşamak ve eğitmek için rüya gibi koşullar”.

Buradaki STK’lar bu girişimi alkışladılar, ancak neden sadece 100 kilometre ötede, tam olarak aynı bölgede, savaşlardan ve çatışmalardan kaçan diğer birçok göçmenin aynı fırsatları hak etmediğini merak ediyorum. Bu yüzden Eritre, Sudan ve Afganistan’dan gelen göçmenlerin doğaçlama kamplarda gerçekten zor koşullarda hayatta kaldıkları Calais’e gittim.

Biz de savaştan kaçıyoruz ama burada yıllarımızı sokaklarda geçiriyoruz.

Fransa’da Göçmen
Menşei: Güney Sudan

Şans eseri, sinemaya geldiğim gün, bu mültecilerin çoğu çorak bir arazide futbol oynamak: Ukraynalılara sunulan akıllı spor tesislerinden tamamen farklı bir dünya.

Güney Sudanlı bir göçmen bana “Biz de bir savaştan kaçıyoruz” dedi. “Ama burada yıllarımızı sokaklarda geçiriyoruz.”

Dayanışma ne kadar sürecek?

Durumları farklı görünse de, her iki ülke de bana, mevcut bağlamda Avrupa Birliği’nin mültecilere ev sahipliği yapmasıyla ilgili gerçekler ve sınırlamalar hakkında ilgili sorular soruyor gibiydi.

Dayanışma toplumlarımızı istikrarsızlaştırmadan – öyle ya da böyle – ne kadar sürebilir? Göçmen ve/veya mültecinin kökenine bağlı olarak çifte standartlı bir empatiye yatkın mıyız? Sonuç olarak, bunlar raporun yanıtlamaya çalıştığı türden sorulardır.