Deniz Çoban, Galatasaray – Trabzonspor maçını yorumladı: Net penaltı, VAR devreye girmeliydi

bencede

New member
Fanatik Gazetesi muharriri ve eski hakem Deniz Çoban, Galatasaray-Trabzonspor maçının tartışmalı durumları Muhteşem Lig ‘in yayıncı kuruluşu beIN Sports ekranlarında kıymetlendirdi. Hakem hocamızın haftanın maçının durumları ile ilgili yorumları şöyle:

İmaj: beIN Sports

”Atilla Karaoğlan, bilhassa maçın birinci yarısında konumların hayli içine girdi, burada da epey içine girmiş üzere gözüküyor. Bu durumda görme bahtı yok fakat genelde oyuncuların koşu, şut ve pas yolunu kapattı. Bugünki en büyük eksilerinden birisi oydu. Düdük çalabilirdi ancak net sarı kart olurdu diyemiyorum. Küçük bir darbe var, faul için kâfi.”

Manzara: beIN Sports

”Hiç kuşku yok ki net bir sarı kart. Denetimsiz bir atak, neredeyse tekme diyeceğimiz bir boyuta ulaşmış. Maçın 4. dakikası. İster 30. saniyede olsun, ister 90+7’de olsun her biçimde cezalandırılması gereken bir hareket. Gergin bir oyunda oyunu bozup, atmosferi yükseltecek, ortamı da gerecek bir hareket. Buna asla müsaade etmemek gerekirdi.”

”Maçın gidişatı açısından kritik anlarından bir tanesi. Aslına Atilla, yeterli bir yerde konuma yakalanmış. Önü açık, görme bahtı var lakin niye koşarak takip ediyor anlayamıyorum. O top oraya geldiğinde, birisi ayağına aldığında bir aksiyon olacak… Bülent hocamın tabiriyle kamerayı sallamaması, durması lazım. Tahminen dursa yakalayacak. En büyük kusuru koşarak gitmesi. Nereye gidiyor, daha fazla ne kadar yaklaşacak?”

”bundan evvelki konumda epey yakındı lakin ona karşın bakılırsamedi. Çok yakın olmak, epeyce âlâ görmek manasına gelmiyor. Benim açımdan hiç kuşku yok. Üst üste gelmiş, ayağı gösteren biroldukca açı var. Galatasaraylı oyuncu, ayağını çekmeye çalışıyor, çekemiyor.”

”Hakemlere verilmiş bir talimat vardı. Ucundan az basarsa ‘Faul değil’ demediler, ‘Kart göstermeyin’ dediler. Tahminen kartın rengini tartışırız. O başka bir şey fakat burada penaltının olduğu epey net. Net bir penaltı verilmemiş Galatasaray lehine. Hakem vermedi, VAR’ın müdahale edip bu penaltıyı verdirmesi gerekirdi. Penaltı ve birlikteinde sarı kart olduğunu düşünenlerdenim”

”Sarı Kırmızılı oyuncuda bir arka niyet göstergesi yok. Oyuncu büsbütün koşu adımında. Top için uğraş ederken kazayla bir basma olduğu konusunda hemfikirim fakat oyuncuya ziyan veriyorsun. Ayakkabının tarafınca oyuncunun hassas bir bölgesine basıyor. Güç transferi tam gerçekleiyor mu? Bastığı anda çekiyor, ayak da yeteri kadar esniyor. Sarı mı, kırmızı mı? Ortada bir yerdeyim.”

”UEFA’nın hoş bir kriteri var. Sarı mı olur, kırmızı mı olur? diye aradaysak niyet ögesine bakacağız. Güzel niyetten bir kuşkumuz yok. Hakikaten kazayla basıyor. En azından benim fikrim o. O yüzden kırmızıya hayır demezdim ancak ben sarı kartın kâfi olduğunu düşünüyorum. Sarı kart gerekir.”

”emsalsiz bir penaltı. Hakemin yeri uygun lakin görmedi. VAR müdahalesi yanlışsız, sarı kart hakikat. Birebir maç içerisinde 16 dakika daha sonra olan bir durum. Birincisinden tek farkı, biraz daha ayakkabının üzerine gerçek basıyor olması. Sonuçta ikisi de birebir tesirde, birebir kararı doğuracak bir basma. Biri değerlendirildi, biri değerlendirilmemiş oldu.”

”Top, savunma oyuncusunun yeni kurala eklenen koltuk altı hizası denilen yerine temas ediyor. Öteki taraftan düşünsek takviye olan ele gelen bir top. Benim açımdan hiç bir biçimde penaltı yok. Net bir devam olması lazım, hakem de devam ettirdi.”

”Çok net bir sarı kart.”

”Oyuncunun umut vadeden atağını bölüyor. Net bir sarı kart.”

”Birincisi net sarı kart, ikinci tam taktik faulün tanımı. Marcao, stoper ve gelmiş baş vurmak için gelmiş. Eksik yakalanmışlar, kadro süratli çıkıyor, geride yeri boş. Bütün eforu rakibini durdurmak.”

”Cüneyt Çakır, Şampiyonlar Ligi maçında yapmıştı galiba. Durdurdu, iki tane sarı kart verdi. Bunu yapsaydı doğruyu yapardı demiyorum lakin birincisi fazlaca net bir sarı kart. Oyun durduğu vakit sarı kart gerekirdi. İkinci de taktik faul olarak kıymetlendirilebilir lakin ikisinden birini değerlendirmesi gerekirdi.”

”Oyuncu, kayarak gelen ve kendisi için bir tehlike yaratacak oyuncunun üzerinden atlamak istiyor, atlarken istikrarı bozuluyor ve düşüyor. Burada temasın olmaması, oyuncunun faul yapmadığı manasına gelmez. Faul yanlışsız karar. Süratli bir atağı kesmek için taktik maksatlı yapalıyor, umut vadeden atağı engelliyor. Sarı kart da hoş olurdu.”

”Yaptığı centilmence değil lakin Marcao, daha sonradan karışıklığın ortasında kalmıyor ve kendini ayırıyor. Bakasetas’ı da burada olayı gerenler içinde görüyorum. Marcao’nun sarı kartı gerçek, Bakasetas’ı da kart gösterebilirdi.”

”Kartlık bir ihlal yok fakat oyuncu düşerken Marcao ucuz kurtulmuş. Ayağıyla kalçası içinde dizi sıkışıyor. Kartlık bir durum olmadığını düşünüyorum.”

”Çok suçsuz bir müdahale değil. Yunus’un sarı kartı var. İkinci sarı kart için tartışılmaması, herkes için açık bir karar olması bekleniyor. O pencereden bakınca faul kâfi, ikinci sarı karta gerek olmadığını düşünüyorum.”

”Atilla Karaoğlan, bilhassa maçın birinci yarısında durumların epeyce içine girdi, burada da epey içine girmiş üzere gözüküyor. Bu konumda görme talihi yok lakin genelde oyuncuların koşu, şut ve pas yolunu kapattı. Bugünki en büyük eksilerinden birisi oydu. Düdük çalabilirdi ancak net sarı kart olurdu diyemiyorum. Küçük bir darbe var, faul için kâfi.”

”Hiç kuşku yok ki net bir sarı kart. Denetimsiz bir atak, neredeyse tekme diyeceğimiz bir boyuta ulaşmış. Maçın 4. dakikası. İster 30. saniyede olsun, ister 90+7’de olsun her biçimde cezalandırılması gereken bir hareket. Gergin bir oyunda oyunu bozup, atmosferi yükseltecek, ortamı da gerecek bir hareket. Buna asla müsaade etmemek gerekirdi.”

”Maçın gidişatı açısından kritik anlarından bir tanesi. Aslına Atilla, güzel bir yerde duruma yakalanmış. Önü açık, görme bahtı var lakin niye koşarak takip ediyor anlayamıyorum. O top oraya geldiğinde, birisi ayağına aldığında bir aksiyon olacak… Bülent hocamın tabiriyle kamerayı sallamaması, durması lazım. Tahminen dursa yakalayacak. En büyük yanlışı koşarak gitmesi. Nereye gidiyor, daha fazla ne kadar yaklaşacak?”

”bundan evvelki konumda epeyce yakındı lakin ona karşın bakılırsamedi. Çok yakın olmak, fazlaca yeterli görmek manasına gelmiyor. Benim açımdan hiç kuşku yok. Üst üste gelmiş, ayağı gösteren biroldukca açı var. Galatasaraylı oyuncu, ayağını çekmeye çalışıyor, çekemiyor.”

”Hakemlere verilmiş bir talimat vardı. Ucundan az basarsa ‘Faul değil’ demediler, ‘Kart göstermeyin’ dediler. Tahminen kartın rengini tartışırız. O başka bir şey fakat burada penaltının olduğu fazlaca net. Net bir penaltı verilmemiş Galatasaray lehine. Hakem vermedi, VAR’ın müdahale edip bu penaltıyı verdirmesi gerekirdi. Penaltı ve birlikteinde sarı kart olduğunu düşünenlerdenim”

”Sarı Kırmızılı oyuncuda bir arka niyet göstergesi yok. Oyuncu büsbütün koşu adımında. Top için uğraş ederken kazayla bir basma olduğu konusunda hemfikirim fakat oyuncuya ziyan veriyorsun. Ayakkabının tarafınca oyuncunun hassas bir bölgesine basıyor. Güç transferi tam gerçekleiyor mu? Bastığı anda çekiyor, ayak da yeteri kadar esniyor. Sarı mı, kırmızı mı? Ortada bir yerdeyim.”

”UEFA’nın hoş bir kriteri var. Sarı mı olur, kırmızı mı olur? diye aradaysak niyet ögesine bakacağız. Düzgün niyetten bir kuşkumuz yok. Sahiden kazayla basıyor. En azından benim fikrim o. O yüzden kırmızıya hayır demezdim lakin ben sarı kartın kâfi olduğunu düşünüyorum. Sarı kart gerekir.”

”emsalsiz bir penaltı. Hakemin yeri güzel fakat görmedi. VAR müdahalesi hakikat, sarı kart yanlışsız. Birebir maç içerisinde 16 dakika daha sonra olan bir konum. Birincisinden tek farkı, biraz daha ayakkabının üzerine yanlışsız basıyor olması. Sonuçta ikisi de tıpkı tesirde, birebir kararı doğuracak bir basma. Biri değerlendirildi, biri değerlendirilmemiş oldu.”

”Top, savunma oyuncusunun yeni kurala eklenen koltuk altı hizası denilen yerine temas ediyor. Öteki taraftan düşünsek takviye olan ele gelen bir top. Benim açımdan hiç bir biçimde penaltı yok. Net bir devam olması lazım, hakem de devam ettirdi.”

”Çok net bir sarı kart.”

”Oyuncunun umut vadeden atağını bölüyor. Net bir sarı kart.”

”Birincisi net sarı kart, ikinci tam taktik faulün tanımı. Marcao, stoper ve gelmiş baş vurmak için gelmiş. Eksik yakalanmışlar, kadro süratli çıkıyor, geride yeri boş. Bütün gayreti rakibini durdurmak.”

”Cüneyt Çakır, Şampiyonlar Ligi maçında yapmıştı galiba. Durdurdu, iki tane sarı kart verdi. Bunu yapsaydı doğruyu yapardı demiyorum ancak birincisi epey net bir sarı kart. Oyun durduğu vakit sarı kart gerekirdi. İkinci de taktik faul olarak kıymetlendirilebilir fakat ikisinden birini değerlendirmesi gerekirdi.”

”Oyuncu, kayarak gelen ve kendisi için bir tehlike yaratacak oyuncunun üzerinden atlamak istiyor, atlarken istikrarı bozuluyor ve düşüyor. Burada temasın olmaması, oyuncunun faul yapmadığı manasına gelmez. Faul hakikat karar. Süratli bir atağı kesmek için taktik gayeli yapalıyor, umut vadeden atağı engelliyor. Sarı kart da hoş olurdu.”

”Yaptığı centilmence değil lakin Marcao, daha sonradan düzensizliğin ortasında kalmıyor ve kendini ayırıyor. Bakasetas’ı da burada olayı gerenler içinde görüyorum. Marcao’nun sarı kartı gerçek, Bakasetas’ı da kart gösterebilirdi.”

”Kartlık bir ihlal yok fakat oyuncu düşerken Marcao ucuz kurtulmuş. Ayağıyla kalçası içinde dizi sıkışıyor. Kartlık bir durum olmadığını düşünüyorum.”

”Çok saf bir müdahale değil. Yunus’un sarı kartı var. İkinci sarı kart için tartışılmaması, herkes için açık bir karar olması bekleniyor. O pencereden bakınca faul kâfi, ikinci sarı karta gerek olmadığını düşünüyorum.”