Denizde dokuz gün kaldıktan sonra İtalya’da karaya çıkacak 659 göçmeni olan kurtarma gemisi

Leila

Global Mod
Global Mod
İçinde 659 göçmen bulunan Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) kurtarma gemisinin dokuz gün denizde mahsur kaldıktan sonra Yunanistan’da karaya çıkmasına izin verildi.

Geo Barents gemisinin yanaşması İtalya ve Malta tarafından defalarca reddedildi.

Yolcular arasında 150 çocuk ve 27 Haziran’da batmaları sonucu ağır şekilde yanmış, su zehirlenmesi veya hipotermi geçirmiş en az dört kişi vardı.


Son haftalarda MSF, SOS Méditerranée ve Sea-Watch binlerce insanı aşırı kalabalık teknelerden kötü koşullarda kurtardı. Şimdi Avrupa Birliği’ni harekete geçmeye çağırıyorlar.

Denizde trajedileri önlemek ve hayat kurtarmak için bir Avrupa arama ve kurtarma mekanizması istiyorlar.

“Avrupa Birliği’nden ve Avrupa devletlerinden görmek istediğimiz, merkezi, eşgüdümlü, organize bir mekanizmadır. SOS Méditerranée operasyon direktörü Xavier Lauth, daha fazla hayat kurtarmak için” dedi.

Bir ‘kolektif farkındalık’ anı

AB’nin Mart 2020’de Akdeniz’deki arama kurtarma operasyonlarını sonlandırmasından bu yana, bu tür girişimler devletlerin takdirine bırakılmıştır. Ancak STK’lar, birçoğunun imdat çağrılarını görmezden geldiğini ve hatta sığınmacıları geri göndermek için Libya makamlarıyla işbirliği yaptığını söylüyor.

Lauth, kurtarma görevlerinin esas olarak STK’lar gibi sivil toplum tarafından ve balıkçı tekneleri gibi ticari gemiler tarafından gerçekleştirildiğini ve “ellerinden gelen en iyi şekilde kurtarma operasyonlarını gerçekleştiren” Lauth’un altını çizdi.

Beş gün içinde, Kızıl Haç ile ortaklaşa SOS Méditerranée tarafından kiralanan iki arama ve kurtarma gemisi Geo Barents ve Ocean Viking, tehlikede olan 16 tekneyi kurtardı.

Xavier Lauth için, Akdeniz’i geçmek için artan sayıda girişimlerin olduğu bu dönem, önemli bir “kolektif farkındalık” anıdır.

“Kesinlikle Avrupa’nın ve tüm Avrupa vatandaşlarının Orta Akdeniz’deki durumun ciddiyetinin farkına vardığı bu güçlü anların, devletlere çağrıda bulunmanın ve bu koordineli kurtarma mekanizması için önce yeniden çağrıda bulunmanın kilit anları olduğunu düşünüyorum. deniz”.

Uluslararası Göç Örgütü’ne göre, Orta Akdeniz dünyanın en ölümcül göç yolu. 2014’ten bu yana yaklaşık 20.000 kişinin sınırı geçmeye çalışırken öldüğünü veya kaybolduğunu tahmin ediyor.

Bu arada Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı (FRA) Haziran sonunda söylediOcak ayından bu yana günde ortalama beş kişi Akdeniz’i geçerek Avrupa’ya ulaşmaya çalışırken hayatını kaybetti.
 
Üst