Edge AI: Gömülü sistemlerde yapay zeka kullanın

semaver

New member
Yazılım geliştiriciler yapay zeka (AI) ve makine öğreniminden (ML) bahsederken, öncelikle tercihen yüksek performanslı kurumsal donanım üzerinde eğitilen ve çıkarılan yapay sinir ağlarını (YSA) kastederler. Günümüzde TensorFlow Lite (Micro) ve Edge Impulse gibi araçlar sayesinde sınırlı kaynağa sahip gömülü sistemlerde bile en az bir sinir ağı çıkarımı yapmak mümkündür. Bunun cazibesi, veri işlemenin, verilerin fiilen üretildiği yerde gerçekleşebilmesidir. Buna örnek olarak otonom sürüş ve otomasyon teknolojisi verilebilir.

Duyuru
prof. Dr. Michael Stal, 1991’den beri Siemens Technology’de çalışıyor. Araştırmaları, büyük karmaşık sistemler (dağıtılmış sistemler, bulut bilgi işlem, IIoT), gömülü sistemler ve yapay zeka için yazılım mimarilerine odaklanıyor. Yazılım mimarisi konularında iş birimlerine tavsiyelerde bulunur ve Siemens’teki kıdemli yazılım mimarlarının mimari eğitiminden sorumludur.18 Ağustos 2023’te başlayacak üç bölümlük bir makale dizisinde, önce önemli yapay zeka temellerini (Bölüm 1), ardından TensorFlow Lite ile çalışmayı (Bölüm 2) ve son olarak MLOps Edge Impulse çevrimiçi aracını (Bölüm 3) kullanacağım. Üçüncü bölümde ayrıca, gömülü yazılımların geliştirilmesini sağlayan GitHub yapay zeka destekli geliştirici yardımcısı Copilot’tan bahsediliyor.

Bu turun amacı, ilgili okuyucuları yapay zeka teknolojileri ve gömülü sistemler için araçlarla tanıştırarak kendi deneylerini yapabilmelerini sağlamaktır.


(harita)Haberin Sonu
 
Üst