İspanya, Şirket Yönetim Kurullarında %40 Kadın Oranı Gerektiren Yasayı Getirmeye Hazırlanıyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Tasarı, 7 Mart’ta yapılacak haftalık Kabine toplantısında onaylanacak.

Fortune dergisinde yer alan bir habere göre, cinsiyet eşitliğine yönelik bir hareketle İspanyol hükümeti, şirket yönetim kurullarında en az yüzde 40 kadın temsilini gerektiren bir yasayı çıkarmaya çalışacak.

Başbakan Pedro Sanchez’e göre, cinsiyet kotası yasası Kongre’ye gönderilmeden önce 7 Mart’ta haftalık Kabine toplantısında onaylanacak. Duyuru, kendisi tarafından Dünya Kadınlar Günü öncesinde bir Sosyalist parti mitingi sırasında yapıldı. Hükümetten yapılan ayrı bir açıklamaya göre yasa, kurulların en az yüzde 40 “en az temsil edilen cinsiyetten” üyeye sahip olmasını ve üst yönetimin de benzer derecede eşitlik sağlamasını sağlamayı amaçlayacak.

Reuters’e göre, seçim listeleri, kurumsal yönetim kurulları ve profesyonel derneklerin yönetim kurullarının tümü, Eşit Temsil Yasası kapsamında cinsiyet eşitliği gerekliliklerine tabi olacak.

Başbakan Pedro Sanchez, hükümetin “sadece feminizm lehine değil, bir bütün olarak İspanyol toplumu lehine bir adım attığını” söyledi.

Yasaya göre, 250’den fazla çalışanı olan ve yıllık cirosu 50 milyon avro (53 milyon dolar) olan borsaya kayıtlı her şirkette yüzde 40 kadın yönetim kurulu bulunmalıdır. Ayrıca hükümet, seçimler için tüm siyasi listelerde erkek ve kadın adayların dönüşümlü olarak yer almasını zorunlu kılacak ve Kabine için yüzde 40’lık bir kota belirleyecek.

İspanya Başbakanı, Sosyalist liderliğindeki koalisyon hükümetini defalarca bir feminist olarak tanımladı. Aralık ayında İspanya, ücretli regl iznine izin veren mevzuatı kabul eden ilk Avrupa ülkesi oldu. Ayrıca, ülkedeki milletvekilleri trans haklarını koruyan bir yasa tasarısını da kabul ettiler.

Sanchez, “Toplumun yarısını temsil ediyorlarsa, siyasi ve ekonomik gücün yarısı da kadınlara ait olmalı” dedi.

Günün Öne Çıkan Videosu

Haydarabad Setinde Amitabh Bachchan Yaralandı: “Hareket ve Nefes Almak Ağrılı”