İspanya’daki mültecilerin hayatlarını yeniden inşa etmelerine yardımcı olan proje

Leila

Global Mod
Global Mod
İspanya’nın Murcia bölgesi, mültecilerin iş bulmalarına yardımcı olmak için bir program oluşturdu. Yenilikçi Avrupa destekli proje, hem bireylere hem de onları işe alan şirketlere eğitim sağlıyor. Akıllı Bölgeler daha fazlasını öğrenmek için Murcia’ya gitti.

İnsanların şansını artırmak

İspanya’nın güneydoğusundaki Murcia bölgesinde şu anda 600’den fazla mültecinin yaşadığı tahmin ediliyor. Yerel yetkililer, bu sayının dörtte üçünün çalışma çağındaki insanlar olduğunu söylüyor.

Aslen Mali’den Bougary, Kanarya Adaları’na ilk olarak tekneyle geldi. Murcia’ya taşındıktan sonra, mültecilerin iş bulmalarına ve topluma asimile olmalarına yardımcı olan bir girişimi duydu.

Program, STK’ların doğrudan İspanya’nın istihdam ve eğitim servisiyle çalıştığını görüyor. Her mültecinin tek bir temas noktası vardır.

Bougary, “O [danışman] eğitim kurslarına katılmamıza yardım eden kişiydi. Duvarcılık, ticaret ve fayans konusunda biraz eğitim aldım” dedi.

İspanya’nın SEF adlı İstihdam ve Eğitim Hizmetinden danışmanlar, özel hazırlanmış bir eğitim planı oluşturmak için mültecinin dil ve matematik becerilerini ve istihdam edilebilirliğini değerlendirir.

“Misyonumuz, özellikle çalışamayacakları ilk altı ayda onlara yardımcı olmak. Onlara eğitim gerektirmeyen bir eğitim kursu sunuyoruz ya da üniversite diploması varsa, işgücü piyasasına girmek için sertifika kursu yapabiliyorlar. ,” dedi Maria del Mar Alarcón.

Projenin toplam bütçesi 157.500 Euro’dur. Bunun yüzde 25’i Avrupa Sosyal Fonu’ndan geldi. Geri kalanını Murcia bölgesi ve İspanyol hükümeti sağladı.

Şu ana kadar yaklaşık 650 kişinin programdan yararlandığı söyleniyor.

Girişim ayrıca İspanya’nın İstihdam ve Eğitim Servisi’nin (SEF) mültecileri işe alan şirketlere tavsiye ve destek sağladığını da görüyor. Miguel López Carrasco, Bougary’yi alt etme kararını açıklarken, “Onu işe aldıktan sonra…bizi SEF’ten aradılar. Sonunda, onunla tanıştıktan sadece bir hafta sonra onu işe almaya karar verdim… ve bugün o üç veya dört aydır bizimle ve ona kalıcı bir sözleşme vermeye karar verdik.”

Kızıl Haç dahil dört STK ile birlikte çalışan girişim, mültecilere barınma, eğitim ve gerekli evrak işlerinde yardımcı oluyor. Doğru meşru belgeyi almak ortalama altı ayı bulabiliyor.

José Luis’in ailesi Kolombiya’dan kaçtı. Otel işletmeciliği eğitimini tamamlarken, eşi ve iki büyük kızı halihazırda çalışmaktadır.

“Sayısız tehdit yüzünden ülkeyi terk ettik. Herhangi bir umudum veya özlemim var mı? Çok. Okumak istiyorum ve zaten SEF sayesinde yapıyorum. Bir ebeveyn olarak en çok istediğiniz şey çocuklarınıza bir gelecek vermek. .. ve burada yapabileceğini biliyorum.”

Akıllı Bölgeler – SEFCARM