Kremlin: Ukrayna, NATO tatbikatlarının kisvesi altında kendi meselesine askeri tahlil arıyor

Adanali

New member
Rossiya 1 televizyonuna konuk olan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna’nın Karadeniz’deki NATO tatbikatları kisvesi altında kendi problemlerine askeri tahlil aradığını, ama bu türlü tüm Avrupa için bir felakete daha niye olabileceğini belirtti.


Peskov, “Ukrayna büyük bir olasılıkla kendi meselesini askeri yollardan çözmeye başlatmayı deniyor, kendisi ve Avrupa’daki herkes için bir felaket daha yaratmaya çalışıyor. Ukrayna bunun için çabalıyor. Ve bunu büyük bir olasılıkla, NATO’nun Karadeniz’de tatbikat yapan gemilerinin, bölgede giderek sayısı artan Amerikan, İngiliz askerlerinin kisvesi altında yapmaya çalışıyor. Ukrayna bunun için çabalıyor. Ve bu, şüphesiz, yürek burkan bir görünüm. Çünkü son derece önemli sonuçları olacak” diye konuştu.


NATO’ya Rusya sonlarının yakınlarındaki provokasyonlara son verme daveti


Peskov, NATO’nun Moskova ile Batı içindeki bağlardaki mevcut gergin durumdan çıkış yolu bulmak için Rusya sonlarının yakınındaki kışkırtıcı faaliyetlere son vermesi ve askeri altyapısını Rusya’ya yanlışsız ilerletmeyi bırakması gerektiğine dikkat çekti.


Kremlin Sözcüsü, “Bu durumdan çıkış yolu var. NATO’nun hudutlarımızın yakınındaki kışkırtıcı faaliyetlere son vermesi gerekiyor, NATO’nun siyasi ve askeri altyapısını hudutlarımıza hakikat ilerletmeyi bırakması gerekiyor. ABD ve müttefikleri hudutlarımızda askeri ögelerini ağırlaştırmayı bırakmalı” sözlerini kullandı.


‘Okyanus ötesinden silahlı kuvvetlerini aktaranlar Rusya’yı olağandışı askeri aktivitelerle suçluyor’


Silahlı kuvvetlerini okyanus ötesinden aktaran ABD’nin Rusya’yı kendi topraklarında olağandışı askeri hareketlilikle suçladığını söyleyen Peskov, bunun mantıksız ve yanlış olduğuna vurgu yaptı.


Peskov, “Silahlı kuvvetlerini okyanus ötesinden aktaranlar, yani ABD, bizi kendi topraklarımızda olağandışı askeri faaliyetlerde bulunmakla suçluyor. Pekala, bu pek mantıklı değil ve incelik te sayılmaz” diye konuştu.


Batılı siyasetçilerin ve medyanın Rusya’yı Ukrayna’ya yönelik ‘istila’ hazırlığına ait açıklamalarla kışkırtmaya çalıştığını söyleyen Peskov, “Bunu dışlamamak gerekiyor. Bu histeri yapay olarak pompalanıyor” tabirlerini kullandı.
 
Üst