NATO’nun siber güvenlik tehditleri belirtildi

Adanali

New member
2019’un Mart ayından beri NATO Muhabere ve Bilgi Sistemleri Ajansı’nın Kurmay Başkanlığı’nı yürüten Tuğgeneral Göksel Sevindik, ajansında emelinin “NATO’nun teknoloji ve siber güvenlik uzmanlığını sağlamak” olduğunu söz etti. Sevindik, “En büyük bakılırsavimiz NATO’nun muharebe ve bilgi sistemlerini tedarik etmek, bunları pozisyonlandırmak ve de savunmak. Siber savunma da bizim ajansında bakılırsavlerin içinde. NATO büsbütün savunma hedefli bir siber güvenlik siyaseti güdüyor” diye de ekledi.


Ajans bünyesinde 800’ü asker olmak üzere 3.200 aşkın kişinin nazaranv aldığı belirten Sevindik, “57 Türk askeri işçi ve 141 Türk sivil işçi vazife yapıyor” bilgisini de paylaştı.


Siber tehditleri “harici ve dahili tehditler” olarak tanımladıklarını söz eden Sevindik, bu bahse dair şunları söylemiş oldu:


Harici tehditler şahsi motivasyondan (Bağımsız Saldırganlar), ideolojik motivasyondan (Hacktivizm), ekonomik motivasyondan (Siber Dolandırıcılık) yahut politik bir motivasyondan (Devlet Takviyeli Saldırılar) kaynaklanabiliyor. Ayrıyeten dahili tehditler de var. Bilerek ya da bilmeyerek bilhassa internet üzerinden bâtın ya da fazlaca saklı dokümanların paylaşılması da kimi işçi yanlışlarından dolayı karşılaştığımız olaylar.


Sunumunda Google hesabından gönderilen ve NATO’nun Siber Güvenlik Merkezi tarafınca ele geçirilen bir belgeyi de paylaşan Sevindik, “Bazıları bilerek ya da bilmeyerek eğitim eksiliği de diyebiliriz bu tip dokümanları paylaşabiliyor” dedi.


Sevindik, NATO’nun bu husustaki şimdiki araştırma, geliştirme ve yatırım alanlarını da “5G, Bulut Bilişim, Yapay Zeka, Yeni Petrol: Data, Data Güvenlik Merkezi, İnovasyon (DIANA), Objelerin İnterneti (IoT) ve Siber Elektromanyetik Aktiviteler (CEMA)” olarak sıraladı.
 
Üst