Pentagon: Tüm müttefiklerin Ukrayna’ya yönelik silah tedarik kısıtlamalarını kaldırmasını istiyoruz

Adanali

Member
ABD’nin Rusya, Ukrayna ve Avrasya’dan Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Laura Cooper, ülkesinin tüm müttefiklerinin Ukrayna‘ya harp silahı tedariği üstündeki kısıtlamalarını kaldırdıklarını görmek istediğini belirtti.

Stratejik ve Milletlerarası Araştırmalar Merkezi isimli bir niyet kuruluşuna röportaj veren Cooper, “Bahsetmek istediğim birinci şey, tüm müttefiklerin ölümcül savunma yardımı konusundaki kısıtlamalarını kaldırdığını görmek istiyorum. Ukrayna’nın kendisini müdafaa etmek için muhtaçlık duyduğu imkanlara erişebilmesi gerektiğine inanıyorum, bu sebeple kısıtlamanın kaldırıldığını görmek istiyorum” dedi.

ABD’nin halihazırda hem Ukrayna’ya tıpkı vakitte Gürcistan’a Javelin tanksavar füzeleri tedarik ettiğini kaydeden Cooper, Javelin’lerin bir dizi müttefikin kısıtlamalar getirdiği tipten bir harp silahı olduğunu lisana getirdi.

Öte yandan yetkili, ABD ve müttefiklerinin Ukrayna’ya silah haricinde yardımda bulunabileceği fazlaca sayıda alan olduğunu ve Washington’un daha evvel Ukrayna Gaziler Bakanlığı’nın kurulmasına dayanak olduğu söz etti.

Cooper’ın açıklamaları, Ukrayna’nın doğusundaki Donbass bölgesinde tansiyon yükselmesinin akabinde geldi.

Ukrayna’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin dışişleri bakanı Natalya Nikonorova, dün Ukrayna ordusunun, Donetsk’teki bir akaryakıt deposuna insansız hava araçlı taarruz düzenlediğini ve Donbass’taki Staromariyevka yerleşimini ele geçirmesi de dahil olmak üzere tansiyonu yükselten faaliyetlerinin tam ölçekli bir savaşı kışkırtabileceği ihtarında bulunmuştu.