Rusya: Güvenlik garantileri teklifleriyle ilgili olarak Batı’dan cevap bekliyoruz

Adanali

New member
Brüksel’de dün Rusya-NATO Kurulu toplantısı düzenlendi. Bunun öncesinde de Cenevre’de Rusya ve ABD heyetleri içinde ikili görüşmeler gerçekleştirildi.


Rusya’nın ABD Büyükelçisi Anatoliy Antonov, “Krizden bir çıkış yolu bulmak için biz tekliflerimizi sunduk. Bu teklifleri 10 Ocak’ta Cenevre’de, 12 Ocak’ta da Brüksel’de Rusya-NATO Kurulu çerçevesinde deklare ettik. Uygun bir cevap bekliyoruz, lakin popülist açıklamalar halinde değil makul yazılı teklifler şeklinde” dedi.


Antonov, Washington’ın görüşmelerde kendi bakış açısını makul bir biçimde ortaya koymayı başaramadığını tabir etti.


Büyükelçi, “ABD’li siyasetçiler basın üzerinden ‘Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin kaçınılmaz olduğu’ efsanesini başlatmış da artık de kendi dehşetlerinin üstesinden gelemiyormuş üzere bir izlenim oluşuyor. Üstelik kanun yapıcıların ülkemizi ‘daha sert’ cezalandırma taleplerinin gerisinde, Avrupa’da güvenlikle ilgili devam eden görüşmeler bağlamında Rusya üzerinde nüfuz kurma teşebbüsü de mevcut” diye konuştu.


Kremlin, İttifak’ın eski Sovyet ülkeleri ile askeri işbirliğine, bu ülkelerin topraklarında üs kurmaya ve Rusya sonları yakınlarına taarruz silahları konuşlandırılmasına son vermesini, Avrupa’da bulunan ABD’ye ilişkin nükleer silahların kaldırılmasını ve doğuya hakikat genişlememesine ait garantiler istiyor.


İstişareler bugün de AGİT Daimi Kurulu toplantısı çerçevesinde Viyana’da devam edecek.
 
Üst