Ukraynalı göstericiler Belçika’daki Lukoil benzin istasyonlarını boykot etmek istiyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Ukraynalı protestocular, Ukrayna’daki savaşı finanse ettiğini iddia ederek Rus petrol şirketi Lukoil’in Kremlin ile bağlantıları nedeniyle boykot edilmesini talep ediyor.

Özel sektöre ait petrol şirketi, Rusya’daki en büyük ikinci şirkettir ve bağımsız yerel kuruluşlar olarak 260 istasyonu aracılığıyla Benelüks bölgesinde faaliyet göstermektedir.

“Bugün Lukoil’in benzinini alarak kaç çocuğu öldürdün?” bir protestocu aracını dolduran bir müşteriye bağırdı.

Euronews’e konuşan müşteri, “Burada arabama her zaman benzin koydum” dedi. “Az önce bana savaşı finanse ettiğimi söyledi. Benim için savaşı finanse etmiyorum, sadece arabama benzin koydum.”

AB’nin yaptırımları arasında yer almamasına rağmen eski CEO’su Vagit Alekperov, Batı’nın yaptırımları üzerine istifa etti.

Ukrayna’yı Tanıtan STK, Lukoil Belçika ile Moskova’daki genel merkezi arasında bağlantılar buldu.

Promote Ukraine’den Oksana Bulda Euronews’e verdiği demeçte, “Belçika’daki tüm Lukoil benzin istasyonları bir franchise anlaşması kapsamında çalışıyor ve bu anlaşma uyarınca benzin istasyonu girişimcileri Lukoil markasını kullanmak için telif haklarını paylaşmak zorunda ve sonunda bu telif hakları Rusya Lukoil’e gidiyor.”

“Bu sadece iş yapmakla ilgili değil, iş yapmaktan daha fazlası, Rusya’nın dezenformasyon ve propagandası hakkında Rusya’nın çıkarları için lobi yapmak ve elbette savaşa sponsor olmakla ilgili.”

Ancak Lukoil bu iddiaları reddediyor. Mart ayında Lukoil’in yönetim kurulu, “silahlı çatışma” olarak adlandırdıkları şeyin “en kısa sürede sona erdirilmesi” çağrısında bulundu.

Lukoil Belgium NV’den Els Ruysen, “Burada bağımsız insanlarla yerel bir şirket olarak hareket ediyoruz, bu yerel insanlara iş sağlıyoruz, burada vergileri paylaşıyoruz ve bin kişiye iş sağlıyoruz.” dedi. “Bildiğiniz gibi, petrol Rusya’dan geldiği için, diğer akaryakıt istasyonlarında da olduğu gibi, nerede doldurduğunuz önemli değil, karışımda her zaman bir miktar Rus yakıtı olabilir.”

Lukoil ve AB’deki diğer benzin istasyonları şimdiden Rus yakıtına alternatif aramaya başladı. Birkaç ay içinde, Rus petrolünün satın alınmasını yasaklayan Avrupa yaptırımları yürürlüğe girecek.