Ukraynalılar, Belçika’da gerçeklik ısırıkları olarak konut bulmakta zorlanıyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Savaşı geride bıraktılar, ancak Belçika’ya sığınmak isteyen Ukraynalılar için sorunlar devam ediyor.

Çoğu, ülkedeki ilk aylarını aileleri, arkadaşları veya yardım etmeye istekli diğer gönüllüler tarafından ağırlanarak geçirdi.

Ama şimdi bazıları zorlanıyor. Birçoğu kendi evini kiralamak ve canları pahasına bir hayat kurmak istiyor. Ancak, kolay değil.

Irina Slota onlardan biri. Kiev yakınlarındaki Bucha’daki evinden yarım saatten daha kısa bir süre içinde ayrılmak zorunda kaldı.

Üç aydır kendisine ev sahipliği yapan aileye minnettar, ancak onlara mahremiyetlerini geri vermenin ve bağımsızlığını geri kazanmanın zamanının geldiğini anlıyor.

Ancak bir daire kiralamak imkansız bir görev gibi görünüyor. Şimdi beş haftadır deniyor.

“Acenteleri aradığımda bana kim olduğumu ve nereden geldiğimi soruyorlar?” Euronews’e söyledi. Ukraynalı olduğumu ve şu anda sözleşmesiz geçici koruma altındaki bir kişi olduğumu duyduklarında, bizi istemiyorlar” dedi.

Irina, yaklaşık dört ay önce ilk kez yürürlüğe giren 2001 tarihli bir yasa olan Geçici Koruma Yönergesi’nden yararlanabilecek binlerce mülteciden biri.

Yönerge kapsamında, Ukraynalı mültecilere oturma izinlerine erişim, çalışma, eğitim ve sağlık hizmetleri alma hakkı veriliyor. Bir yıl sürecek ve uzatılabilir.

Koruma bir sığınma statüsü değildir, ancak mültecilere mülteci statüsüne başvurmadan önce yerleşmeleri ve hayatlarına yeniden başlamaları için zaman tanır.

Belçikalı yetkililer, ailelerin uzun süre tanımadıkları kişileri ağırlamalarının zorluğunun farkında.

“Bir ay iyi, iki ay daha fazla. Üçüncü ayda işimiz zorlaşıyor ve bu nedenle yeni ev sahipleri veya daha çok Ukraynalıların istemediği mülteci merkezleri gibi başka konaklama çözümleri bulmamız gerekiyor. Ukraynalılar konut istiyor. Brüksel hükümetinde Ukraynalı mülteciler koordinatörü Pierre Verbeeren, “Bir mülteci merkezi istiyorum” dedi.

Son birkaç ayda yaklaşık 50.000 Ukraynalı mülteci Belçika’ya geldi.

Avrupa Birliği, Ukraynalıların gelişini yönetmelerine yardımcı olmak için üye ülkelere 3,5 milyar Euro’dan fazla avans ödemesi yaptı.