Almanya cumhurbaşkanı sürpriz ziyarette Ukrayna’ya daha fazla destek sözü verdi

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Rus işgalinden bu yana ilk kez Ukrayna’yı ziyaret etmek için sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi.

Batılı ülkeler savaştan sonra ülkeyi yeniden inşa etmeye yardım etmeyi planlarken, Steinmeier Kiev’e daha fazla destek sözü verdi.

Steinmeier başlangıçta Ukrayna’yı Nisan ayında ziyaret etmeyi planlamıştı, ancak Kiev Bildirildiğine göre, Almanya dışişleri bakanı olarak Rusya ile daha önce iddia edilen bağları nedeniyle onu karşılamayı reddetti . Geçen hafta, güvenlik endişeleri nedeniyle planlanan bir gezi de ertelendi.

Salı günü yaptığı açıklamada, “Ukraynalılara dayanışma sinyali göndermek için insansız hava araçları, seyir füzeleri ve roketlerle yapılan hava saldırılarının bu aşamasında benim için önemliydi” dedi.

Steinmeier, “Şimdi önemli olan, Ukraynalıları hava saldırılarından mümkün olduğunca korumaya yardımcı olmamızdır” dedi.

Almanya, son aylarda Ukrayna’nın en büyük hava savunma ekipmanı tedarikçilerinden biri haline geldi.

Steinmeier, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy ile görüşmeyi planlıyor ve ayrıca elektrik şebekeleri, su boruları ve ısıtma sistemleri gibi tahrip olmuş altyapının onarılmasına yardım sözü verdi.

Kiev’e trenle vardığında gazetecilere verdiği demeçte, “Ukraynalılara mesajım şudur: ‘Yalnızca yanınızda değil, aynı zamanda Ukrayna’yı ekonomik, siyasi ve askeri olarak desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Ukrayna ziyareti şu zamana denk geliyor. Berlin’de sözde “yeni Marshall Planı” konulu konferans— İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Batı Avrupa ekonomilerini canlandırmaya yardımcı olan ABD destekli plana benzer

Birçok Ukraynalı, son haftalarda altyapılarına yönelik sürekli bir Rus barajının ardından bu kış daha az elektrik enerjisine hazırlanıyor.

Dünya Bankası, savaşın Ukrayna’ya verdiği zararın 350 milyar Euro olduğunu tahmin ediyor.