bu biçimde trafik ışığı görülmedi: Mahalleli isyanda

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Trafik ışıkları, bir yandan trafik akışını düzenlerken bir yandan da kaza riskini azaltıyor. Hem yayaların tıpkı vakitte şoförlerin hayatını kolaylaştıran ışıklar Bahçelievler Elvan Sokak’ta yanılgılı yanıyor. Otobüs duraklarının olduğu, minibüs, araba ve motorların geçiş için sıkça kullandığı sokakta araçlar için daima yeşil ışık yanarken, yayalar için de daima kırmızı ışık yanıyor.

Işığa bakarak yolun karşısına geçmek isteyen yayalar bekledikleriyle kalırken, sokaktan çıkan araçlar ise yeşil ışık yandığı için yolda hiç durmadan ilerliyor. Şoförler ve yayalar, risk oluşturduğu için durumun düzeltilmesini istiyor.

Bahçelievler’de esnaf olan ve iş yerine gitmek için her gün bu yolu kullanan araç şoförü Arif İtina, “Burada araçlar sık sık gidip geliyor, aksi istikamet olarak da kullanıyorlar. Yetkililere daha evvel de bildirdik fakat kimse ilgilenmedi. Gerekenin yapılmasını istiyoruz. Devamlı kullanıyorum ben bu yolu. Karşı taraftan da ortadan çıkış var. Gelen otomobillerle çıkan otomobiller çarpışıyor, kaza oluyor” dedi.

Yolun karşısına geçmek için bekleyen Arife Gözcü de, “Şu anda karşıya geçmek için 15 dakikadır bekliyorum. Ben de fazlaca farkında değildim, daima kullandığım yol. 15 dakika bu kısa yolda beklemememiz lazım. en çok 3 dakika beklememiz lazım. Burası ana yol değil, yayanın daima kullandığı bir yol” diye konuştu.

Bahçelievler’de yaşayan Hasret Alcan ise, “Burayı kullanıyorum. Hiç yeşil yanmıyor, niçinini bilmiyoruz. Daima bize dur, herkese geç. Fark ettiğimden beri daima kırmızı yanıyor. Kendimiz sağa sola bakıp geçiyoruz. Işığın sayesinde falan geçemiyoruz. Genci de yaşlısı da kendi imkanlarıyla geçiyor. Riskli. Bizimki bir nebze lakin burada yaşlılarımız da hayli onlar için daha riskli” tabirlerini kullandı.

Elvan Sokak’ta esnaf olan annesiyle birlikte her gün burada duran 8 yaşındaki Yetenekli Budak da, “Karşıdan karşıya geçerken düğmeye basıyorum. Burada yeşil yanmıyor. Buranın yeşil yandığını hiç görmedim. Bu tehlikeli. Otomobil çarpması ve hengame olabilir. Ben karşıdan karşıya geçerken sağıma ve soluma bakıyorum” dedi.
Bu ortada İBB yetkilileri ise kelam konusu trafik ışıklarının, var olan butonlu basılmasıyla yayalara yeşil yandığını öne sürdü