Savgan ne demek?

Ozgehan

Global Mod
Global Mod
Savgan, kelime anlamı olarak “hastalıklı” olarak tanımlanabilir. Aslında, savganlık, bir insanın kendini kontrol edememesinin kültürel bir sonucu olarak tanımlanır. Bu durum, sosyal veya duygusal düzeyde toplumsal kurallara uymayan bir davranışa yol açar. Savganlık, kişilerin kendi aralarındaki ilişkilerinin yanı sıra diğer insanlarla da ilişkileri üzerinde olumsuz etkilere neden olur.

Savganlık Neden Oluşur?

Savganlık, çoğu zaman kişinin kökenleri, eğitim ve çevresel stres seviyeleriyle ilişkilidir. Ayrıca, savganlığın oluşmasına neden olan kişisel kimlik, duygusal yönetim ve sosyal beceriler de etkilidir. Bireyin kendini kontrol etme yeteneğinin eksikliği, savganlığın oluşmasına neden olmaktadır. Birey, çevresindeki insanlara, kurallara ve toplumsal normlara uymakta zorlanır, çünkü bu durumda kendini kontrol etme yetenekleri zayıf kalmıştır.

Savganlığın Belirtileri

Savganlık, kendini kontrol etme yeteneğinin azlığına bağlı olarak, çevresindeki insanların davranışlarına karşı duygusal bir tepki gösterir. Birey, duygularını kontrol etmekte zorlanır, çünkü bu durumda kontrolü kaybetme riski vardır. Savganlık belirtileri arasında, kişinin öfke kontrolü kaybetmesi, çevresindeki insanları suçlaması, çabuk sinirlenmesi, saldırgan dil kullanımı ve duygularını kontrol edememesidir.

Savganlık Tedavisi

Savganlık, sosyal beceriler ve duygusal yönetim becerilerinin geliştirilmesiyle tedavi edilebilir. Birey, çevresindeki insanlarla etkileşimde bulunurken, öfkesini kontrol etme yeteneğini geliştirebilir. Kişi, duygularını kontrol etmeyi öğrenebilir ve kendini kontrol edebilir. Birey, karşılaştığı durumlara karşı nasıl tepki verdiğini öğrenebilir ve öfkesini kontrol etmeyi öğrenebilir. Diğer taraftan, savganlık tedavisi aynı zamanda nörologik ve psikolojik tedaviler de içerebilir.