Tim Burton, Lumière Şenlik’te onlarca yıllık kariyerinin takdirini alırken gözyaşlarına boğuldu

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Dünyaca ünlü Amerikalı sinema yönetmeni Tim Burton, Lyon’da alkışlayan binlerce kalabalığın önünde, sinemanın doğduğu yerde 35 yıllık kariyeriyle tanındı.

Fransız kentinde Lumière yaşam boyu başarı ödülünü alırken gözyaşlarını silerken, “Hayatım boyunca hiç bu kadar çok sevgi görmemiştim” dedi.

“Sinemanın beşiğinde onurlandırılmak büyük bir onur… O yüzden ağzım açık değil ama çok teşekkür ederim. Bunu asla unutmayacağım.”

Lumière Enstitüsü, o zamandan beri Fransa’nın en prestijli sinema ödüllerinden biri haline gelen ödülü 2009 yılında yarattı.

Burton en çok Gotik fantezi ve korkuya olan hayranlığıyla tanınır. Edward Scissorhands ve Nightmare Before Christmas gibi sevilen kült klasiklerin arkasındaki beyniydi.

Hayranlar, yönetmeni yakından görmek için törenin önünde sıraya girdi.

Törene katılanlardan biri olan Anaïs Gouny Gomez, “Tim Burton canavarları göstermeyi sever, toplum için korkutucu veya tiksindirici görülen şeyleri göstermeyi sever.

“Ama duyarlılıklarını ve güzelliğini gösteriyor. Bu, filmlerinde gerçekten hoşuma giden bir şey.”

Etkinlikte bir öğrenci ve başka bir hayran olan Lolita Waltrigny, çalışmalarının şiir gibi olduğunu söyledi “bu tamamen kendisine ait ve gerçekten çok özel bir çalışması var.”

“Arkasına kalbini koyduğunu görebilirsin… Onun tüm duygularını içinde hissedebilirsin” dedi.

Burton’ın son sineması, 2019’da vizyona giren Disney sineması Dumbo’ydu. Ancak daha sonra bunun muhtemelen stüdyodaki son sineması olacağını söyledi.

“Büyük bir sirkte çalışan ve kaçmam gereken Dumbo gibi olduğumu fark ettim” dedi.

Şimdi orijinal dizideki biraz kötü ama sevimli kızın adı olan Çarşamba adlı Addams Ailesi’nin uyarlaması için küçük ekrana geçiyor.