2024'te tedarik zincirlerinde devrim yaratacak trendler

Leila

Global Mod
Global Mod
1. AI. Dayanıklılık ihtiyacı nedeniyle çok sayıda şirket, acil hayatta kalma ihtiyacı duyan geleneksel satışlardan B2C, B2B modellerine ve sayısız çeşitliliğe kadar dağıtım kanallarını “değiştirmek” zorunda kaldı. Birkaç yıl geçti ve bugün bu kadar çeşitli pazarlama planlarına sahip olmak, talebi planlama sürecini ve dolayısıyla tüketici ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli stokları karmaşık hale getirdi.

Yapay zeka, büyük hacimli geçmiş verileri analiz etmek ve sentezlemek için algoritmalarıyla katkıda bulunabilir ve talepteki bu tür değişiklikleri gerçek zamanlı olarak tahmin edebilir; böylece bir şirketin ve aynı zamanda birlikte faaliyet gösterdiği iş ortaklarının operasyonlarını proaktif bir şekilde ayarlar. Aynı zamanda çok sayıda değişkeni kullanarak talep davranışı kalıplarını belirleme yeteneğine de sahiptir: fiyat, gösterim, dijital veya fiziksel medya, geçicilikler, satın alma yeri tercihleri, sadece birkaçını saymak gerekirse.

2. Dijitalleştirme. Ilse Maubert'in tedarik zinciriyle ilgili bu konu hakkında bir konuşma yapma davetini takdir ediyorum; bu sırada manuel ve tekrarlanan süreçleri otomatikleştirmenin mümkün olduğunu, örneğin dağıtım rotalarının planlanması gibi operasyonel verimliliğe yol açabileceğini paylaşmanın uygun olacağını düşündüm.

Dijitalleştirme aynı zamanda bize güçlü bir görünürlük aracı da sağlıyor; birbirine düzgün şekilde bağlanan sensörler sayesinde nakliye koşullarını, konumu, teslimat programı vaadini, özellikle soğuk zincir gerektiren ürünlerin durumunu gerçek zamanlı olarak izleyebiliyoruz ve ayrıca yanıt verecek araçlar sunabiliyoruz. herhangi bir olaya veya olasılığa hızlı bir şekilde müdahale edin. Pek çok olası uygulamadan sadece birkaçından bahsetmek gerekirse.

3.- Sürdürülebilirlik. Kongre salonunda, tedarik zinciri profesyonellerinin bugün sahip olduğu çözümlerin sayısını görmek ve günlük işlerimizin çevresel etkilerini azaltmak için yaptıkları çabalardan dolayı evlerine memnun bir şekilde dönmek çok hoş bir sürprizdi. Hepimiz sınırlı sayıda azaltılmış veya elektrikli araçların, özellikle de normalde yoğun nüfuslu bölgelerde çalışan son mil ile ilgili olanların kullanımına yönelik açık bir eğilim gördük. Ancak aynı zamanda rota operasyonlarını optimize eden teknolojiyi, kestirimci bakımı, yakıt kullanımını optimize eden çözümleri ve daha fazlasını da gördük.

Bu noktada dikkat çeken bir diğer husus ise tüketicilerin bu alanda çaba gösteren firmaları giderek daha fazla gözlemlemesi; sürdürülebilir her türlü uygulamanın, kuruluşların itibarını önemli ölçüde artıracağı ve dolayısıyla rekabet avantajına dönüşeceğidir. Dürüst olalım, benzer maliyetlere sahip ve birinin sürdürülebilirlik faaliyetleri olan, diğerinin olmayan bir nakliye şirketiyle anlaşacaksanız hangisini seçersiniz?