59. Venedik Bienali arka sergisi Ukrayna’da savaşın damgasını vurdu

Leila

Global Mod
Global Mod
59. Venedik Bienali arka sergisi açıldı ve dünyanın dört bir yanından en iyi yeni eserler sergilendi.

Beş ayı aşkın bir süredir Venedik’in düzenli turistleri ve arka severler, dünyanın dört bir yanından sanatçıların prizmasından dünyanın durumu hakkında fikir edinebilecekler.

Bu yıl tema, ekolojik ve politik kargaşanın ortasında bir dünyayı yeniden büyülemeyi amaçlayan “Düşlerin Sütü”.

Etkinliğin küratörü Cecilia Alemani, Euronews’e başlığın arkasında ne olduğunu anlattı.

“Melez yaratıkların, büyülü varlıkların olduğu bu dünyanın hikayesini anlatıyor ve çok özlediğim bir tür ruh özgürlüğünü kutluyor.”

“Başlık birçok farklı şekilde yorumlanıyor (…) ama bence bu aynı zamanda onirik boyutun rolünü ve gösteride bir tür gerçeküstücülüğü de gösteriyor,” diye açıkladı Alemani.

Etkinlik ülkeye göre düzenlenir ve her ulus, sanatçılarının en iyi eserlerini sergilemek için kendi pavyonunu alır.

Tüm sergiler, Venedik’in sakin bir bahçe alanı ve şehrin genişleyen tarihi sanayi bölgesi olan Giardini ve Arsenale bölgelerinde yer almaktadır.

Ukrayna savaş işaretleri Bienali

Gerçeğe daha yakın olarak, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş bu yıl sergilerin bir kısmını etkiledi.

Rusya pavyonu boş bırakılırken, Ukrayna pavyonu insan kaynıyor.

Sanatçı Pavlo Makov, Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgal ettiği sırada Kiev’de sergilenen, tam işlevsel arka nesnesi “Yorgunluk Çeşmesi, Aqua Alta”yı sergiliyor.

1995’ten beri yapılmakta olan sanat eseri İtalya’da rekor sürede mucizevi bir şekilde yeniden inşa edildi, ancak Makov’un düşünceleri eve çok bağlı.

“Rusya’da doğdum ama üç yaşımdan beri Ukrayna’da yaşıyorum. Benim için vatandaşlık şu anlama geliyor — aslında Ukrayna’daki hepimiz için hemen hemen her şey demektir,” dedi Makov.

“Bu bir Ukrayna pavyonu, diğer tüm pavyonlar gibi, her şeyden önce ülkenin bir temsili ve o noktada kendimi bir sanatçıdan çok daha fazla vatandaş hissettim. Her zaman söylediğim gibi, eğer her tür pavyon. savaşta her zaman kültürel bir çatışma vardır ve şu anda kesinlikle sahip olduğumuz şey bu.”

Ve Ukrayna’ya odaklanma burada bitmiyor. Ada kentindeki tarihi bir müze olan Scuola Grande della Misericordia’da, bu hafta sonu Ukrayna kültürünü sergileyen başka bir sergi başlıyor.

‘Burası Ukrayna: Özgürlüğü Savunmak’, yüzlerce yıllık çalkantılı tarih boyunca kültürel direncini sergileyerek çağdaş Ukraynalı sanatçıların çalışmalarını desteklemeyi amaçlıyor.