AB, yenilenen çatışmalardan sonra Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ‘düşmanlıkların durdurulması’ çağrısında bulundu

Leila

Global Mod
Global Mod
Avrupa Birliği, Dağlık Karabağ’ın ayrılıkçı bölgesinde yeniden başlayan çatışmalarda çok sayıda askerin öldürüldüğü bildirildikten sonra Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki “düşmanlığın kesilmesi” istiyor.

İki ülke arasındaki gerilimin alevlenmesi, “Laçın koridoru çevresinde ve Temas Hattı üzerindeki diğer yerlerde” meydana geldi. AB Dış Eyleminden açıklamaÇarşamba dedi.

Bir AB yetkilisi Perşembe günü yaptığı açıklamada, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in bu arada her iki ülkenin liderleriyle “yakın ilişki içinde” olduğunu ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile görüştüğünü söyledi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile “yakında” görüşecek.


Yetkili, “Ekibi ve AB Özel Temsilcisi Toivo Klaar, diyalog yoluyla masadaki tüm gündem maddelerinin derhal azaltılması ve ilerleme sağlanması için son günlerde her iki tarafla da yoğun temas halindeydi.” dedi.

İki ülke son gerginliklerden birbirini sorumlu tutuyor. bu Azerbaycan Savunma Bakanlığı açıkladıErmenistan Başbakanı Paşinyan çatışmalar sırasında “kurşun yarasıyla öldü”. Perşembe günü söylediülkesinin askerlerinden ikisinin “öldürüldüğünü” söyledi.

Ermenistan ve Azerbaycan, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra 1990’larda, yaklaşık 30.000 kişinin öldüğü tartışmalı Dağlık Karabağ bölgesinin (iki ülke arasında yer alan dağlık bir bölge) kontrolü üzerinde şiddetli bir savaşa girdi.

2020’de altı haftalık bir gerilim alevlenmesi, tahmini olarak 6.500 kişinin ölümüne yol açtı ve Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’ın büyük bir bölümünü devrettiği Rus arabuluculuğundaki bir ateşkes anlaşmasının ardından sona erdi.

Moskova ayrıca barışı koruma görevinde olduğunu söylediği yaklaşık 2 bin askeri görevlendirdi.
 
Üst