ABD: Hindistan’ın CAATSA yaptırımlarından muaf tutulması netlik kazanmadı, görüşmeler devam edecek

Adanali

New member
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alan Hindistan’ın ABD’nin Hasımlarına Yaptırımlarla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) kapsamındaki yaptırımlardan muaf tutulmasına yönelik süreci kıymetlendirdi.


Price, düzenlediği basın toplantısında, mevzuya ait en son sonucun çabucak hemen verilmediğini ve Washington’ın Rusya ile silah ticareti konusunda Yeni Delhi ile görüşmeyi sürdüreceğini belirtti.


Sözcü, “Tüm müttefiklerimizi ve ortaklarımızı, Rusya ile CAATSA kapsamındaki yaptırımları tetikleme riskini doğurabilecek alımlardan vazgeçmeye çağırdık” diyerek, Yeni Delhi’ye özel bir kararın kelam konusu olmadığını belirtti.


‘Hindistan ile stratejik iştirakimize paha veriyoruz’


tıpkı vakitte ABD’nin Hindistan ile savunma bağının son senelerda değerli ölçüde genişlediğini ve derinleştiğini kaydeden Price, “Savunma ilişkimizdeki bu kuvvetli ivmenin devam etmesini bekliyoruz. Hindistan ile stratejik iştirakimize bedel veriyoruz” sözlerini kullandı.


Price, Kongre mensuplarının Hindistan ile sürdürülen görüşmelerle yakından ilgilendiğini de kelamlarına ekledi.


Daha evvel Hindistan Başbakanı Narendra Modi hükümeti, Rusya ile S-400 alımına dönük yaklaşık 5 milyar dolar pahasında bir mutabakat imzalamıştı.


Bu ayın başlarında Rusya’nın askeri ihracat şirketi Rosoboroneksport’un lideri Aleksandr Miheyev, mutabakat kapsamında birinci parti sevkiyatının 2021’in sonunda yapılacağını açıklamıştı.


Miheyev ayrıyeten, teslimatın planlanan tarihtilk evvel başlatıldığını belirtmişti.
 
Üst