ABD’li senatör: Biden’ın Rusya’ya karşı nükleer silah seçeneğini masaya koyması gerek

Adanali

Member
ABD’nin Mississippi Senatörü ve Silahlı Kuvvetler Komitesi Üyesi Cumhuriyetçi Roger Wicker, Lider Joe Biden‘ın, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile yaptığı manzaralı görüşmeye ait açıklamalarda bulundu.

Fox News televizyonuna konuşan Wicker, Ukrayna’da 200 Amerikan askerinin olduğunu lakin bunların ‘eğitim emeliyle orada bulunduğunu’ öne sürdü.

NEW: US Senator Roger Wicker (R-MS) backs option of a nuclear strike on Russia over troops that are actually further away from Ukraine than Cuba's from Miami.#BidenPutin pic.twitter.com/hdSJAijMl3

— Afshin Rattansi (@afshinrattansi) December 7, 2021

Wicker, NATO’nun Rusya’nın batı hudutlarına askeri yığınak yapılabileceğini ve ABD’nin gerektiği takdirde ‘askeri adım’ atılmasına takviye vereceğini söylemiş oldu.

‘Nükleeri de seçeneklerin haricinde bırakmamalıyız’

Senatör, “Askeri adım, Karadeniz’e gemilerimizi konuşlandırıp Rusya’nın askeri kapasitesinin üzerine yıkım yağdırmak manasına gelebilir. ABD askerlerini alana indirmek olabilir, bunu masa haricinde bırakmamak gerektiğine inanıyorum. bununla birlikte birinci taarruz için nükleeri de seçeneklerin haricinde bırakmamalıyız. Bunun olabileceğini beklemiyorum ancak bu seçeneği masadan kaldırmamak gerekir. Başkan’ın her şeyin masada olduğunu söylemesi gerekir” tabirlerini kullandı.