Adana’da petrol bulundu mu? Adana’da ne kadar petrol var? Hangi vilayette petrol bulundu?

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Adana’nın Ceyhan İlçesi Shalbukillı Köyü’nde petrol çıkarma çalışmaları tüm süratiyle devam ediyor.

Bölgede 3 bin dönümlük alanda yeni petrol kuyuları bulundu.

Toplam 14 kuyuda petrol çıkarma çalışmaları sürüyor.

Bu kuyulardan 3’ü ise Orhan Buhur’a ilişkin 50 dönümlük toprakta bulunuyor.

Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de, Shalbukillı Köyü’nde petrol çalışmalarının tüm süratiyle sürdüğünü söylemiş oldu.

Petrol kuyularında çalışanların sayısı ise 150’ye ulaştı.

Çalışanlar için köyde kamp kuruldu. Bakan Dönmez yaptığı açıklamada, “Yaklaşık 350-400 metrelik sığdan petrol üretiyoruz.

O bölgede yaşayanlar bilir, yani sulamak için kuyu açsanız artezyen bir daha o kadar inmeniz lazım.

iz neredeyse su düzeyinden petrol bulduk, bu büyük bir nimet.

Kaliteli bir petrol, yaklaşık 800 milyon dolarlık bir kıymeti var” dedi.

Yerinde petrol çıkarma süreçleri süren Orhan Buhur da şunları söz etti:

“50 dönümlük toprağımda 3 kuyu açıldı. Çalışmalar sürüyor. Daha evvel 1997 yılında tarlada sulama yapmak için sondaj çalışması yaptığımda petrole ulaştım.

Lakin petrolü çıkaran şirket batınca proje yarım kaldı. Kuyu atıl biçimde 8 yıl bekledi. O devirde bana ‘Tarlasına yağ döktü yaktı’, ‘Petrol yok, palavra konuşuyor’, ‘BOTAŞ boru sınırından sızma oldu’, ‘Deli’ dediler. Sonunda haklı olduğum kanıtlandı. Vaktinde kahvede otururken benle dalga geçtiler.

Hatta kardeşlerimle berbat oldum. Bana ‘Uğraşma, tarlamız elden gidecek’ dediler. Dinlemedim ve devam ettim. Allah’a şükür ki haklı olduğum ortaya çıktı.

arlamdan ülkeme 1 milyar dolar civarında katkı sağlıyor. Artık nereye gitsem herkes ‘Petrol hükümdarı geldi’ diyor. Petrol beni şöhret yaptı. Dünyanın her yerinden arıyorlar. Lakin çabucak hemen petrol hükümdarı falan olmuş değilim.”

Sabah’ın haberine bakılırsa Petrol kuyularında çalışan emekçilerin Adana’da daha evvel otellerde kaldıklarını lakin kuyu sayısının artmasıyla köyde kamp kurulduğunu lisana getiren Buhur, “Petrol çalışmaları aralıksız sürüyor.

Köyümüzden emekçiler de çalışmalara katılıyor. Petrolün çıkmasıyla bir arada köylümüzün de yüzü gülmeye başladı. Burada hem üretim tıpkı vakitte depolama yapılıyor.

Buradaki 3 kuyudan çıkarılan ham petrol günde 12-13 tıra yüklenip Adıyaman’a gidiyor. Adıyaman’dan Erzin’de bulunan limana pompalama yapılıyor. Buradan da gemiyle İzmir Aliağa’ya gidiyor mazot ve akaryakıt olarak ayrıştırılıyor. Çıkan petrolün yeryüzüne ne kadar yakınsa o kadar kaliteli olduğunu öğrendim. Buradan da 400 metre üzere kısa bir aradan petrol çıkartılıyor” formunda konuştu.