AFAD tam listeyi deklare etti: Zelzele bölgeleri için öncelikli muhtaçlık gereçleri neler?

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde meydana gelen ikili sarsıntının çabucak akabinde biroldukça belediye lojistik merkezleri kurdu, yardım toplamaya başladı. Bunlardan en büyüğü İBB tarafınca Yenikapı Dr. Kadir Topbaş Şov Merkezi’nde oluşturuldu. Binlerce şahıstan gelen yardımlar gönüllüler tarafınca tasnif edildi, kolilendi. TIR’lara yüklenen materyaller vakit kaybetmeden AFAD uyumunda zelzele bölgesine sevk edildi.

İBB’nin yanı sıra ilçe belediyeleri de yardım toplama merkezleri kurdu. Birtakım ilçelerde muhtarlıklar da adeta birer lojistik merkezine dönüştü. Şişli Belediyesi de ilçedeki vatandaşlara dayanışma davetinde bulundu ve yardımların belediye binasında toplanacağını duyurdu.

Binlerce vatandaş ellerinde yardım gereçleriyle belediye binasına akın etti. Yardım getirenler, gereçlerin ayrıştırılmasına ve kolilenmesine de yardımcı oldu. Bir yanda yardımları ayıranlar, bir yanda kolileyenler… Saatlerdir nefes bile almadan, hiç şikâyet etmeden çalışıyorlar.

Bu sırada dolan TIR’ların yerine yenisi yanaşıyor ve gereçler bir daha gönüllüler tarafınca taşınıyor. Materyal yüklenen TIR’lar sonrasındasında AFAD’ın uyumunda depremzedelere dağıtılmak üzere yola çıkıyor.

Afet bölgesinde takımlar vakit içinde yarışıyor. Bu sebeple yardım mamüllerinin süratle gönderilmesi gerekiyor. İkinci el ya da berbat durumdaki mamüllerin ayıklanması sırasında fazlaca vakit kaybediliyor. Bu niçinle bağışlar sırasında sıfır ve yeni eserler tercih ediliyor. Bu yardımların hem hijyenik birebir vakitte çabucak kullanılabilir olması açısından epeyce kıymetli.

İSTANBUL’DA YARDIM TOPLANAN NOKTALAR

* Arnavutköy: Arnavutköy Kapalı Spor Salonu

* Avcılar: Firuzköy Atatürk Stadı

* Bağcılar: Bağcılar Gençlik Merkezi

* Bahçelievler: Kongre ve Nikâh Sarayı

* Bakırköy: Atatürk Spor ve Ömür Köyü Spor Salonu

Bayrampaşa: Semih Erden Spor Kompleksi

* Beşiktaş: Mustafa Kemal Merkezi

* Beylikdüzü: Pazar İstanbul

* Büyükçekmece: Belediye Hizmet Binası

* Çekmeköy: Adnan Menderes Kültür Merkezi

* Esenler: Tekstilkent E Girişi

* Esenyurt: Kültür Merkezleri

* Eyüpsultan: Eyüpsultan Kültür Sanat Merkez, Göktürk Kültür Merkezi, Eyüpsultan Belediyesi Beyaz Masa, White Hill AVM.

* Fatih: Topkapı Afet Yardım Çadırı

* Gaziosmanpaşa: Gaziosmanpaşa Belediyesi Yüzme Havuzu/Spor Kompleksi

* Günbakılırsan: Güngoren Spor Kompleksi / Köyiçi Spor Kompleksi Otoparkı

* Kadıköy: Belediye Başkanlık Binası/Evlendirme Dairesi

* Kağıthane: Kağıthane Nikâh Salonu/Kültür Merkezleri

* Kartal: Kartal Ekolojik Pazar

* Maltepe: Yalçın Kızılay Spor Merkezi/Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi

* Pendik: Belediye tesisleri

* Sancaktepe: Prof. Dr. Necmettin Erbakan Külliyesi, Kadir Topbaş Kültür Merkezi

* Sarıyer: Ayazağa Rauf Denktaş Kültür Merkezi/Ferahevler Fen İşleri Müdürlüğü/Ana Hizmet Binası

* Silivri: Yaşar Kemal Stant Salonu

* Sultanbeyli: Sultanbeyli Spor Salonu/Kent Meydanı

* Sultangazi: Özdemir Bayraktar Kültür Merkezi

* Şişli: Belediye Hizmet Binası

* Tuzla: AFAD Tuzla Kriz Merkezi

* Ümraniye: Belediye Kapalı Pazar Alanı

* Zeytinburnu: Belediye Atölye ve Garajlar Şefliği.

PARA YARDIMI NASIL YAPILIYOR

Vatandaşlar cep telefonlarıyla da sarsıntı bölgesine bağış yapabiliyor. Bunun için tüm operatörlerden “DEPREM” yazarak 1866’ya SMS gönderildiğinde, AFAD’ın hesabına 20 TL geçmiş oluyor. AFAD’a ayrıyeten bağış da yapabilirsiniz. AFAD’ın banka hesap detaylarıne internet adresinden ulaşabilirsiniz.

PTT’DEN SARSINTI BÖLGESİNE FİYATSIZ KARGO

PTT, “deprem yaralarını bir arada sarıyoruz” sloganıyla vatandaşların kişisel yardımlarını fiyatsız olarak zelzele vilayetlerine göndereceklerini deklare etti. PTT’nin toplumsal medya hesaplarından yapılan duyuru, “PTT kişisel yardımlarınızı zelzele bölgelerine fiyatsız ulaştırıyor” başlığıyla yayınlandı.

Duyuruda, elektrikli ısıtıcı, kadın/erkek/çocuk kışlık her türlü giysi eşyası, bebek bezi, şahsi paklık ve hijyen gereci, çocuk maması, powerbank (şarj istasyonu), yorgan, yastık, battaniye, uyku tulumu, su ısıtıcısı, cep ısıtıcısı, çay, kahve, konserve, kuru besin, tava, tek kullanımlık tabak, bardak, çatal ve kaşık üzere ferdi yardımların sarsıntı bölgelerine fiyatsız gönderileceği açıklandı. PTT, vatandaşları yardım materyallerinin yeni/kullanılmamış olması konusunda uyardı.

Yıkıma uğrayan zelzele vilayetlerine her bölgeden yardım giderken, AFAD takımları afetzedelerin hayati manada gereksinimi olduğu öncelikli hususları paylaştı.

O listede, şu materyallere yer verildi;

-Elektrikli ısıtıcı

-Büyük-küçük tüp

-Cep ısıtıcısı

-Powerbank

-Jeneratör

-Çocuk ve erişkin mont

-Kadın erkek iç giysi ve çorap

-Kadın erkek ayakkabı

-Kadın erkek polar

-Kadın erkek içlik

-Yağmurluk/panço