Almanya, devasa askeri harcama çılgınlığıyla ‘kuantum sıçramasına’ hazırlanıyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Almanya, Cuma günü büyük bir askeri fonu onaylayarak bir “kuantum sıçraması” yapmaya hazırlanıyor. Milletvekillerinin, büyük bir tedarik hamlesi ile Alman kuvvetlerini güçlendirmek için 100 milyar Euro’luk harcamayı onaylamaları bekleniyor.

Federal Meclis’te geniş destek görmesi beklenen hamle, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle gündeme geldi.

Şansölye Olaf Scholz, harcama çılgınlığını Avrupa’daki başkentlerde “rahatlama” ile karşılanacak bir “kuantum sıçraması” olarak nitelendirdi: “Sonunda, Almanya’nın güvenlik politikası sorumluluğunu üstlendiğini söylüyorlar. 21. yüzyıl” dedi.

Yetkililer, Alman ordusunun veya Bundeswehr’in, eski, kötü işleyen ekipmanlarla yıllarca ihmal ve yetersiz finansmana maruz kaldığını açıkça kabul ediyor.

Paranın nasıl harcanacağına dair tam bir taslak henüz ortaya çıkmadı, ancak savunma bakanlığı 60 Boeing yapımı Chinook CH-47F helikopteri alacağını söylerken, hükümet 35 adede kadar Lockheed Martin satın almak istiyor F-35 savaş uçakları, yaşlanan filosunun yerini alacak.

Scholz’un merkez soldaki Sosyal Demokratları ve 16 yıl boyunca ülkeyi yöneten eski Şansölye Angela Merkel’in Hıristiyan Demokratları, Almanya ordusunun yetersiz durumundan birbirlerini sorumlu tuttular.

27 Şubat’ta, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri saldırısını başlatmasından sadece üç gün sonra, Scholz silahlı kuvvetler için daha fazla fon açıkladı. Almanya’nın artık GSYİH’sının yüzde ikisinden fazlasını savunmaya harcayacağını söyledi: Uzun zamandır kaçırdığı bir NATO hedefi.

Scholz’un hükümet koalisyonunun ana muhalefetteki Chrisitan Demokrat blokla uzun müzakereler yürütmesinin ardından harcamaların parlamentonun alt meclisinden geçmesi bekleniyor.

Scholz’un üçte iki çoğunluğa ihtiyacı var çünkü harcamalar için gereken krediler anayasa tarafından onaylanıyor ve yeni borcu sınırlayan kurallara uyması gerekmiyor. Parlamentonun üst kanadının yine de planı onaylaması gerekecek.