Amatörler tarafından bulunan gömülü hazineler ve mücevherler Danimarka Ulusal Müzesi’nde sergileniyor

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Roma altın sikkeleri, yüzükleri, değerli taşları ve diğer hazineler Danimarkalı “dedektörler” tarafından çıkarıldı. Ve şimdi Danimarka Ulusal Müzesi, profesyonel arkeologlara değil, metal dedektörü olan amatörlere haraç ödüyor.

Küratörler, bunun, metal detektörlerinin bulgularını bir bulucu ücreti karşılığında rapor etmelerini ve müzelere teslim etmelerini zorunlu kılan bir Danimarka yasası sayesinde olduğunu söylüyorlar.

Küratör Line Bjerg, “Seksenlerde metal dedektörü bir nevi ortaya çıktığında, ‘bu insanlarla çalışmamız gerekiyor’ diyen bazı çok bilge müze yöneticileri vardı” diyor.

Karşılıklı işbirliği

Hjalte Wadskjaer Molgaard, Danimarka’nın ulusal müzesinde çalışan bir amatör. Metal algılama böceğini genç yaşta kaptı. “Tarihi her zaman sevmişimdir” diyor.

Molgaard, “Aslında İkinci Dünya Savaşı, Birinci Dünya Savaşı ve Titanik ile başladı. Sonra birdenbire tarihöncesine gerçekten ilgi duymaya başladım” diyor.

Keşiflerinden biri sergide sergileniyor – İsa Mesih’in yüzünü gösteren altın bir ortaçağ yüzüğü.

Metal detektörü Hjalte Wadskjaer Molgaard tarafından keşfedilen, İsa Mesih’i gösteren altın bir ortaçağ yüzüğü

“Yağmurda altı saat kadar hiçbir şey bulamadan yürüdüm ama kendimi gerçekten mutlu hissediyordum” diye gülüyor.

Çarpıcı keşifler

Ole Ginnerup Schytz, Danimarka tarihinin en büyük altın hazinelerinden biri olarak kabul edilebilecek şeyi keşfeden acemi bir metal dedektörüdür.

Danimarkalı daha yeni bir metal detektörü edinmişti ve eski bir sınıf arkadaşına ait bir çiftçinin tarlasında yürümesine izin verilmişti. Birkaç saat sonra metal dedektörü ötmeye başladı ve neredeyse bir kilo altın çıkardı.

Schytz, “İlk birkaç öğeyi bulduğumuzda altın olduğunu bilmiyordum, hiçbir fikrimiz yoktu,” diyor.

“Aslında olmadığını bildiğimiz tek şey altındı. Çünkü amatör dedektör olarak neredeyse hiç altın bulamayacağınızı biliyorduk.”

Ole Ginnerup Schytz tarafından keşfedilen Vindelev altın hazinesi

Arkeologlar, Jelling yakınlarındaki Vindelev köyünde bulunan hazinenin yaklaşık 1500 yıldır gömülü olduğunu söylüyor. Tabak büyüklüğünde büyük madalyonlar ve mücevher haline getirilmiş bazı Roma sikkeleri de dahil olmak üzere neredeyse bir kilogram altın içerir.

Vindelev Definesi, keşfedildiği yerden pek de uzak olmayan Veijle’de kısa bir gösteriden sonra, ilk kez Kopenhag’da görüldüğü gibi şimdi serginin bir parçası olarak sergileniyor.

Küratör Line Bjerg, serginin başkalarını bir metal detektörü almaya teşvik etmesini umuyor. Ayrıca, sıradan Danimarkalılar tarafından tarihin nasıl ortaya çıkarıldığının bir örneği olduğunu söylüyor.

“İzleyicilerin müzemizin sıradan insanlar tarafından inşa edildiğini anlamasını istiyorum” diyor.

“Danimarka tarihi avı” 4 Şubat Cumartesi günü Kopenhag’daki Danimarka Ulusal Müzesi’nde başladı ve bir yıl boyunca devam edecek.