Amerika'dan dünyaya

Leila

Global Mod
Global Mod
Bunu okuduğunuz cihazın içinde, enerji için elektrik yolları (yarı iletkenler) ve trafik ışıkları (transistörler) görevi gören ve onun çalışmasına olanak tanıyan küçük bileşenler içeren “beyni” olan bir mikroişlemci vardır. Bu birler ve sıfırlar sayesinde cihazınız ve hatta akıllı blenderınız çalışabilir. Merak ettiğinizi biliyorum: Bunun Tayvan'la ne alakası var? Peki, bununla düşündüğünden daha fazla ilgisi var.

Tayvan'da yapıldı

Pandemiye kadar bu çiplerin üretiminin %75'i Asya'da yoğunlaşmıştı ve bu durum, Tayvan'daki kuraklığın neden olduğu 2021 yarı iletken kriziyle daha da arttı. Chip sıkıntısından dolayı araba almak için sonsuz bekleyişimi hala hatırlıyorum.

Bu kriz, Amerika kıtası ve bazı Avrupa ülkelerinin yarı iletken üretiminde Asya'ya olan büyük bağımlılığını yansıtmasına neden oldu ve üretim ile tedarik zincirlerinin ne kadar kırılgan olduğunu ortaya koydu. ABD'nin bağımlılığa çözüm sağlayacak bir planı hayata geçirmesi uzun sürmedi ve dengeyi daha da eşitlemeyi amaçlayan yasayı 2021'de Kongre'ye sundu.

Peki ya Amerika Malı'nı denesek?

CHIPS ve Bilim Yasası, Amerika Birleşik Devletleri tarafından kıtadaki yarı iletken üretim zincirlerini güçlendirmek ve işlemci tedarik zincirlerini ulusal düzeyde iyileştirmeyi amaçlayan bir stratejidir. Bu mevzuat, 52 milyar dolar araştırma sübvansiyonu ve desteği Bu teknolojilerin geliştirilmesi ve üretilmesi.

Bu teşvikler aracılığıyla, yarı iletken endüstrisinde ABD'nin liderliğini yeniden tesis etmeye ve ülkenin ekonomik ve ulusal güvenliğini geliştirmeye çalışıyoruz. CHIPS Kanununun yürürlüğe girmesiyle birlikte, New York 1 milyar dolar dağıtacak (mdd) yarı iletken araştırmalarını artırmak ve kendisini bu alanda küresel bir merkez üssü olarak konumlandırmak için.

Amerika Birleşik Devletleri dışında, Gina Raimondo'nun Kosta Rika ziyareti ABD hükümetinin CHIPS Yasası girişimine olan bağlılığını vurguladı ve Kosta Rika'nın işleyici tedarik zincirini çeşitlendirmek için önemli bir ortak olduğunu gösterdi. Bu ziyaretle aynı zamanda Kosta Rika, yatırımları çekmek, üretken zincirler oluşturmak ve Ulusal Yarı İletken çerçevesinde sektörde nitelikli işler sunmak için bir stratejinin ana hatlarını çizerek, çiplerde ilk Latin Amerika bölgesel 'merkez'i olma planını açıkladı. Strateji.

Bir kariyerden öte bir zorunluluktur

Peki bunu neden bu kadar önemsemeliyiz? CHIPS Yasası bir ulusal güvenlik meselesidir; öylesine değişen ve birbirine bağlı bir dünyada yaşıyoruz ki, yerel sorunlar küresel baş ağrılarına dönüşebiliyor. Petrol rezervleri son elli yıldır jeopolitiği tanımladı; şimdi sıra teknoloji tedarik zincirlerinde.

Tayvan adasında yakın zamanda meydana gelen deprem, Tayvan'daki fabrikaların toplam üretiminin 1 gün süreyle durmasına neden oldu! Şimdi bölgeye yeniden kuraklık ya da başka bir salgın gelirse neler olabileceğini hayal edin! Yarı iletkenler üzerinde kontrole sahip olmak, elinizde bir koz olması demektir. Cips bu yeni çağın petrolü .