Avrupa, Brüksel’in AB adaylığı konusunda Ukrayna ve Moldova’yı desteklemesine nasıl tepki verdi?

Leila

Global Mod
Global Mod
Ukrayna cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy, Brüksel’in ülkeyi AB üyeliğine aday olarak onaylamasının ardından tarihi bir kararı memnuniyetle karşıladı.

Avrupa Komisyonu Cuma günü yaptığı açıklamada, Ukrayna’ya – ve komşusu Moldova’ya – bloğa katılmak için uzun yola başlamalarını tavsiye ettiğini söyledi.

AB ülkelerinin liderleri önümüzdeki hafta yapılacak zirvede nihai kararı verecek.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından AB üyeliği için de başvuran Gürcistan’a henüz hazır olmadığı ve yolsuzlukla mücadele ve yargı reformlarını gerçekleştirmesi gerektiği söylendi.

‘Tarihi karar’

Ukrayna, Rusya’nın işgalinden birkaç gün sonra AB’ye katılmak için resmi isteğini açıkladı.

Zelenskyy, Avrupa Komisyonu’nun bugünkü tavsiyesini överek, bunun ülkesi için AB üyeliği yolunda ilk adım olduğunu söyleyen bir açıklama yaptı.

“Gelecek hafta Avrupa Konseyi’nden olumlu sonuç bekliyorum” diye yazdı.

Moldova Başbakanı Maia Sandu, halihazırda başlamış olan reformları ilerletmek için ek çaba sarf edileceği anlayışıyla aday statüsünün çıkarıldığını söyledi. “Çok çalışmaya kararlıyız ve AB Konseyi’nin desteğine güveniyoruz” diye yazdı.

Bu arada Moldova dışişleri bakanı Nicu Popescu, AB Komisyonu’nun desteğinden “son derece heyecanlandığını” söyledi.

“İyi işi sürdürmeye, reformları ilerletmeye ve Moldova’yı AB’ye dahil etmeye tamamen kararlıyız.” dedi.

AB genelinde güçlü destek

AB ülkelerinin liderleri 23-24 Haziran’da Brüksel’de yapılacak zirvede son sözü söyleyecek, ancak hareketin blok genelinde geniş destek gördüğüne dair işaretler var.

Estonya cumhurbaşkanı Kaja Kallas duyuru yapıldıktan sonra Twitter’da “Von der Leyen’i ve AB Komisyonu’nun Ukrayna’ya AB aday ülke statüsü verilmesi konusundaki olumlu tavsiyesini şiddetle memnuniyetle karşılıyorum” dedi. “Avrupa sadece coğrafya değil. Bir değerler dizisi ve Ukrayna onlar için savaşıyor.”

Avrupa Halk Partisi (EPP) lideri Manfred Weber, EPP’nin Ukrayna ve Moldova’ya aday statüsü verilmesini tamamen desteklediğini söyledi.

“Avrupa’nın özgürlüğünü ve Putin’in zulmüne karşı seçiyorlar. AB liderlerinin bu tarihi adımı gelecek haftaki Avrupa Konseyi’nde onaylamalarını bekliyoruz” dedi.