Bakan Varank: Biroldukca Avrupa ülkesi Türkiye’den İHA alabilmek için sıraya girdi

Adanali

Member
Çeşitli temaslarda bulunmak için Niğde’ye giden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ömer Halisdemir Üniversitesi Yeşil Güç Meskeni ve Silisyum Saflaştırma Merkezi açılış merasimine katıldı.

Bakan Varank, Ankara-Niğde Otoyolu’nu kullanarak geldiği kentte, 325 kilometrelik yolun rahatlığına değinerek, her istikametiyle dünya standartlarında olan bu yapıtın Niğde’ye yakıştığını belirtti.

Açılış merasimine konuşama yapan Bakan Varank, Türkiye’de güneş paneli üretiminde, silisyum saflaştırılması haricindeki süreçlerin yerli ve ulusal imkanlarla yapılabildiğini belirtti.

Varank, silisyum konusunun ise işin kritik bir kesimi olduğunu, buradaki dışa bağımlılığı çözmeden kesimde istenilen atılımı yapmanın da kolay olmadığını vurguladı.

Gerek Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatına ahenk siyasetleri gerekse Paris İklim Muahedesi’nin yükümlülükleri ötürüsıyla iktisadın yeşil dönüşümünün artık bir mecburilik haline geldiğini anımsatan Varank, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Biz de aslına bakarsan tüm kalkınma siyasetlerimizin merkezine yeşil dönüşümü dahil ediyoruz. Şahsen, KOP yönetimimiz tarafınca desteklenen ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi tarafınca yürütülen bu inovatif projelerin hem bölgenin birebir vakitte ülkemizin bu alandaki savını perçinleyeceğine, Niğde’nin bu alanda Türkiye’ye liderlik edebileceğine yürekten inanıyorum. Kâfi ki yanlışsız vakitte gerçek alanlarda çalışmaya devam edelim. İşte şu anda tüm dünyanın gündeminde İHA’lar ve SİHA’lar alanında Türkiye bulunuyor. Şu anda birfazlaca Avrupa ülkesi de dahil ülkeler Türkiye’den insansız hava aracı satın alabilmek için adeta sıraya girmiş durumda. Pekala bunu biz nasıl başardık. olağan olarak genç ve yetenekli mühendislerimizin yanlışsız vakitte yanlışsız teknolojiye yatırım yapması yardımıyla kazandık. İşte ben inanıyorum ki burada gördüğümüz pırıl pırıl gençlerimiz bunun üzere hem savunma sanayi alanında tıpkı vakitte sivil dal alanında bizimle çalışacaklar. Türkiye’yi yalnızca teknolojiyi kullanabilin değil teknolojiyi geliştirip üretebilen ve dünyaya satabilen ülke yolunda bizimle yürüyecekler. Ve biz de bu gençlerimizin yardımıyla çığır açıp teknolojide Türkiye’yi fazlaca daha ileri noktalara taşıyacağız. Buradaki gençlerimizin gözünde bu ışığı görüyorum.”

Varank, konuşmaların akabinde Yeşil Güç Meskeni ve Silisyum Saflaştırma Merkezi’nin açılışını yaptı ve incelemelerde bulundu.