Belçika Başbakanı Alexander De Croo, AB yaptırımlarının orta sınıfa zarar vermemesi gerektiği konusunda uyardı

Leila

Global Mod
Global Mod
Belçika Başbakanı Alexander De Croo, AB yaptırımlarının Rusya’ya Avrupa vatandaşlarına zarar verdiğinden daha fazla zarar vermesi gerektiği konusunda uyardı.

Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda Euronews’e konuşan De Croo, “Dış politikanız ancak orta sınıfınız hala onu savunabiliyorsa ayakta kalabilir” dedi.

“Nüfusumuzdan pay almak önemli bir şey çünkü korkarım uzun bir istikrarsızlık dönemindeyiz ve insanların çok fazla acı çekmeyeceği bir süre sağlamamız gerekiyor.”

O’nun yorumları, tüm Rusya petrol ithalatına AB çapında bir yasak getirilmesine yönelik ertelenmiş bir öneri etrafındaki müzakerelerin ortasında geldi. AB yaptırımlarının altıncı paketinin merkezinde yer alan ambargo, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini başlatmasından bu yana bloğun aldığı en radikal ve en önemli önlem olarak görülüyor.

Büyük ölçüde Rus tarafından işletilen petrol boru hatlarına dayanan, denize kıyısı olmayan bir ülke olan Macaristan, en sesli rakip olarak ortaya çıktı ve şu ana kadar yasağı onaylamayı reddetti. Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Bulgaristan da itirazda bulundu. AB yaptırımları 27 üye ülkenin oybirliğini gerektiriyor.

De Croo, ambargodan yana olduğunu, ancak önlemin ekonomik büyüklüğü göz önüne alındığında, tüm ülkelerin “meşru” endişelerinin dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

De Croo, “Bugün herkes Macaristan’a bakıyor, ancak petrol yasağının tamamıyla ilgili zorluklar yaşayan sadece Macaristan değil. Bazı ülkeler karayla çevrili ve arabaları için benzine erişimde zorluk yaşayacaklar,” dedi.

“Yaptırımlar alırsak, temel ilke her zaman karşı tarafı incitmek ve mümkün olduğunca bizim tarafımıza olan etkiyi azaltmamız gerektiği olmuştur.

“Orta noktamız sınıf acı çekiyor ve bu günlerde kolay değil. Enerji fiyatları artıyor. Dolayısıyla, arz güvenliği ve fiyatlar konusunda endişeler varsa, bunları çözelim.”

De Croo, teklifin önümüzdeki günlerde “çizgiyi aşacağından” emin görünüyordu.

-Günlük AB zirvesinin önümüzdeki hafta başında yapılması planlanıyor, ancak Macaristan Başbakanı Viktor Orbán resmi olarak enerji ambargosunun gündemden kaldırılmasını istedi.Diplomatlar zirvenin çok şey başarmak için bir an olmasını umuyordu-

“Petrol yasağı kararı almayı tercih ederim,” dedi De Croo, “ama aynı zamanda, böyle bir kararın yansımalarıyla nasıl başa çıkacağımızı da biliyoruz? ”

‘Serbest piyasa çalışmıyorsa, müdahale etmeniz gerekir’

Sonbaharın başından beri kıtayı kasıp kavuran güç sıkışıklığından söz ediyoruz. Belçika Başbakanı, savaşın alevlendirdiği bir dönemde, elektrik fiyatlarını ayarlamak için piyasa müdahalesinin gerekli olduğunu söyledi.

“Sorunun kök nedenine inen önlemler almalıyız” dedi. “Bunu çözecek olan sübvansiyonlar değil.”

Bugün, AB’nin elektrik piyasası, “temiz olarak öde piyasası” olarak da bilinen marjinal fiyatlandırma temelinde çalışmaktadır. Bu sistemde fosil yakıtlardan rüzgar ve güneş enerjisine kadar tüm elektrik üreticileri piyasaya teklif vermekte ve üretim maliyetlerine göre enerji sunmaktadır. İhale, en ucuz kaynaklardan – yenilenebilir kaynaklardan – başlar ve en pahalı olanla – genellikle doğal gazla – biter.

Çoğu AB ülkesi, tüm enerji taleplerini karşılamak için hâlâ fosil yakıtlara bağımlı olduğundan, elektriğin nihai fiyatı genellikle kömür veya doğal gaz fiyatına göre belirlenir. Gaz daha pahalı hale gelirse, elektrik faturaları kaçınılmaz olarak yükselir, temiz olsa bile, daha ucuz kaynaklar da toplam enerji arzına katkıda bulunur.

Belçika, Fransa, İtalya, İspanya ve Portekiz gibi ülkeler bu bulaşma etkisinden şikayet ettiler ve gazı elektrik fiyatlarından ayırmak için reformlar talep ettiler. Diğer ülkeler bu kadar sert bir adım atmakta isteksizler ve mevcut kuralların şeffaflığı ve yeşil yatırımları desteklediğini savunuyorlar.

“Ben serbest piyasaya inanıyorum. Ben liberalim. Ama serbest piyasa çalışmıyorsa, piyasa amacına hizmet etmiyorsa, müdahale etmeniz gerekir” dedi De Croo.

“Gittikçe daha fazla sayıda ülke hepimizin kamu maliyesini mahvettiğimizi ve orta sınıfımızı desteklemeye çalıştığımızı fark ediyor. Ama sonuçta, fiyatların artması nedeniyle yapabileceğimiz etki sınırlı. bu kadar yüksek bir seviye.”

Ukrayna’nın yeniden inşası için ortak AB borcundan bahsetmek için ‘çok erken’

De Croo, Ukrayna’nın AB’ye katılma teklifini de tartıştı, bu uzun bir süreci “idari olarak nitelendirdi” “. Komisyonun başvuruyla ilgili ilk görüşünü önümüzdeki ay açıklaması bekleniyor.

“Bunun uzun bir süreç olmasının bir nedeni var: Bunun nedeni, Avrupa’da çok geniş bir kurallar dizisi geliştirmiş olmamızdır. Biri Avrupa Birliği’ne katılırsa, hazır olması gerekir” dedi. “Doğru seviyede olmak zaman alır.”

Başbakan, bunun yerine odak noktasının Ukrayna’nın savaş sonrası yeniden inşasına hem “maddi” hem de “maddi olmayan tarafta”, hukukun üstünlüğü reformlarına atıfta bulunarak desteklenmesi gerektiğini ekledi. yolsuzlukla mücadele.

Kyiv School of Economics’in yakın tarihli bir raporu , savaştan kaynaklanan kayıpların 564 milyar dolardan 600 milyar dolara (568 milyar €) kadar değiştiğini ve çatışma uzadıkça daha da artabileceğini ortaya koydu. .

Bu muazzam ihtiyaçları karşılamak için, Avrupa Komisyonu yeni bir finans tesisi kurmayı ve Ukrayna için bir dizi hibe ve krediyi artırmayı teklif etti . Para, AB bütçesinden, üye devletlerin katkılarından ve özellikle ortak AB borcundan, 750 milyar Euro’luk koronavirüs kurtarma fonunu kurmak için 2020’de kırılan uzun süredir devam eden bir tabudan gelecekti.

Teklif yalnızca bir taslak fikirdir ve ayrıntılı olarak ele alınması ve müzakere edilmesi gerekir. Almanya ve Hollanda, yeni AB tahvillerine karşı olduklarını zaten açıkladılar.

“Ukrayna’nın yeniden inşası için hangi enstrümanı kullanıyoruz? Dürüst olmak gerekirse benim için yatırım olduğu sürece ortak borç yatırım için çalışıyor. Asla cari harcamalar için kullanmamalısınız. Bu yanlış olur” dedi De Croo.

“Ukrayna için mi kullanmamız gerekiyor? Şöyle ifade edeyim: Bana kalırsa bunu yapmak mümkün değil ama bence bu konuda bir pozisyon almak için henüz çok erken” dedi. .

“Burada, baş aşağı yapıyoruz. Önce enstrüman üzerinde tartışıyoruz ve sonra ne yapacağımıza bakıyoruz. Önce ne yapacağımıza karar verelim, sonra ben’ Tartışmaya açığım ama henüz karar vermedim.”