Belçikalılar istifa etti ancak fiyatlar yükselmeye devam ederken henüz paniğe kapılmadılar

Leila

Global Mod
Global Mod
“Maalesef taksitlerinizin toplamı yetersiz. 01/02/2021 – 11/03/2022 dönemindeki fiili tüketiminizi kapatmak için 3.192,23 € tutarında ek ödeme yapmanız gerekir.”

3,192,23 EURO – Brüksel’in merkezine yakın bir üst kata taşındıktan bir yıl sonra Belçika doğalgaz şirketi Bolt Energy’ye vermem gereken miktar – aylık Bolt faturalarının üstüne.

Belçika’da bir milyon insan enerji faturalarını ödemekte güçlük çekerken ve Avrupa’nın en yüksek enflasyonlarından biri olan Belçika’da yerel halk sıkıntıyı hissediyor ama güneşli bir günde Brüksel’in ana alışveriş caddesi Rue Neuve’de yoldan geçenler anlatıyor Benim için endişeleniyorlar ama henüz paniğe kapılmıyorlar.

“Annem galon yakıt almak için komşu Lüksemburg ve Hollanda’ya gidiyordu,” diyor genç bir kız bana, erkek arkadaşı çınlayarak kirasının 300 € artırıldığını söylüyor. Elektrik faturalarındaki ani artış nedeniyle.

Euronews’in Brüksel muhabiri Méabh McMahon’un gaz için aldığı fatura.

Portekizli genç bir anne bana çocuklarına bakmanın ne kadar zor olduğunu söylüyor. Şimdi 78 bebek bezi için 50 € ödüyor, daha önce 30 € ödedi.

Un, şeker, süt, ekmek – hepsi arttı, dedi başka bir adam – hükümetin sadece orta sınıfı değil, güvencesizleri de desteklemesini umduğunu ekledi. Flamanca başka bir engelli adam, aylık 331 Euro’luk engelli ödeneği artmadığı için geçimini sağlamakta zorlandığını söylüyor.

Durumu dikkatle izleyen bir kadın, Social Platform’dan Helen Willets.

Helen bana çok pahalı bir kahve içerken Ukrayna’daki savaşın ve enflasyon oranlarının temsil ettiği Avrupa’daki 45 STK’yı nasıl etkilediğini anlatıyor. Sivil toplumun politika yapıcılarla birlikte masada oturmasını istiyor.

“Temsil ettiğimiz birçok insan için zaten devam eden bir kriz, bu yüzden Covid pandemisi ile uğraşmaktan ve hatta salgının etkisinden kurtulmaya çalışmaktan zaten yük olan bir sisteme yeni eklendi. kemer sıkma” diyor. “Biz AB’deki yaşlı insanları, çeşitli grupları temsil ediyoruz ve hükümetlerin bıraktığı boşlukları sivil toplum doldurmasaydı, insan hakları ve sosyal hakları karşılanamazdı.”

Sosyalist düşünce kuruluşu FEPS’den Çalışmalar ve Politika Direktörü İtalyan ekonomist David Rinaldi, durumun daha da karmaşık ve ciddi olduğunu ve bu artışın Ukrayna’daki Rus işgalinden önce gerçekleştiğini söylüyor ve Airbnb ile ilgili endişesine atıfta bulunuyor. etki ve soylulaştırma

“Yani, artan konut maliyetlerinin, enerji maliyetlerinin, ulaşım maliyetlerinin, gıda maliyetlerinin olduğu bir bağlamda, gerçekten zorlaşıyor, bu ne yazık ki ücret payı düşüşe geçtikten on yıllar sonra oluyor. o maaşlar zamanla düşer ve düşer.

“Bu çok zor. Maaşları artırarak insanların satın alma gücünü ön planda tutmadan bu krizden nasıl çıkacağımızı göremiyorum” diyerek, kamunun güvence altına alması gerektiğini sözlerine ekledi. farklı gıda ve enerji kaynaklarına erişim ve ticaret yollarını çeşitlendirme

Brüksel’in daha fakir bir bölgesinde bir Türk fırıncı ve bakkalı ziyaret ediyorum.Beni cezbeden ‘Un burada’ tabelasıydı.

Cherif sıcak ve misafirperver ve bana bir tabak lokum sunuyor.Kilolarca un ve litre ayçiçek yağı satarak, kükreyen bir ticaret yapıyor ve unu tükenen Alman indirim mağazası Lidl’in bıraktığı boşluğu dolduruyor. Mart başı — işsizliğin yüzde 15,9’a ulaştığı ve her 10 kişiden 3’ünün yoksulluk sınırının altında yaşadığı Brüksel’deki yoksul aileler için bir zorunluluk