Bisiklet hırsızlığını önlemek için kuponlar ve yöntemlerle kentsel ekomobiliteyi teşvik edin

Leila

Global Mod
Global Mod
İtalya’nın Pisa kentinde toplu taşıma araçlarını kullananlar veya çevreyi kirletmeyenler ödüllendiriliyor. GoodGo, kullanılan tüm ulaşım araçlarını tespit eden, her kullanıcının emisyonlarını ve tüketilen kalorileri kaydederek sürdürülebilir hareketliliği teşvik eden bir uygulamadır.

İlk kaydolanlardan biri olan Cinzia Cerrai, çevre dostu ulaşımdan kazandığı puanları hangi yerel mağazada kullanacağını merak ediyor. “Bu sabah bisikletimi bıraktım, trene bindim, biraz yürüdüm ve otobüse bindim. 48 puan aldım, böylece sıralamaya girdim ve bir ödül toplayabilirim.”, diyor Cinzia.

Akıllı Bölgeler – Bisikletimi kurtar

Chiara, başka bir Pisalı her gün bisiklet kullanıyor. Uygulamada en çok sevdiği şey, ona bisikletini park etmesi için en güvenli yerleri söyleyen “Savemybike” işlevi. Ancak platform aynı zamanda kaydolanlar için faydalı bir hediye, bir bisiklete eklenebilen ve aracın çalınması durumunda izlenebilen pasif bir radyo frekansı Tanımlama Tabanlı sensör sunuyor.

“Sensörü bisiklete takmak için özel bir yer var. Seleyi çekip takıyorsunuz. Sonra bisiklet çalınırsa diye uygulamalı telefonu alıyorum ve çalındığını bildirme imkanı var. ve sonra, şehir polisi aracılığıyla onu bulabilirim”,Chiara Pazzagli’yi açıklıyor.

Projenin toplam bütçesi 815.007 Euro’dur ve %44.9’u Avrupa Birliği’nin uyum politikası tarafından finanse edilmektedir (366.753 Euro). Uygulamanın kullanıma sunulduğu ilk hafta içerisinde 300 kişi kayıt oldu. Platforma göre hedef 5.000’e ulaşmak ve Pisa’yı bisiklet dostu bir şehir olarak sıralamak.

Massimiliano Petri, bu uygulamanın proje lideridir. Projenin başlatıcılarından biriydi ve Pisa’da “vatandaşların sadece %9’unun” toplu taşıma kullandığını fark ettiğinde bir şeyler yapılması gerektiğine ikna oldu. “Bisiklet kullanılıyor ama çok fazla değil. Bu nedenle şehirlerdeki özel araç yoğunluğunu azaltmak için bu sistemi uygulamaya koymaya çalıştık.” , Massimiliano bildirir. Onun girişimi belediyeyi de ikna etti.

Sürdürülebilir ulaşımı kullananlar, Bölge’deki ortak mağazalarda kabul edilen sanal paraya eşdeğer puanlar üretir. Cinzia, ödülünü Ciccolato Argento çikolata dükkanında seçti. Ve gösteri sahibine göre herkes kazanıyor.

“Uygulamayı kullanmak hem bizim hem de müşteri için çok kolay ve mağazamızda harcanan kuponları doğrudan belediye karşılıyor”, Paola Di Bello, Cioccolato, Argento’nun CEO’su.