Deutsche Bank iştiraki CEO’su yeşil yıkama baskınından sonra istifa etti

Leila

Global Mod
Global Mod
Deutsche Bank’ın bir yan kuruluşu olan

DWS, yetkililerin yeşil yıkama iddialarına yönelik ofislerine düzenlediği baskının ardından CEO’sunun Çarşamba günü istifa ettiğini söyledi.

CEO Asoka Woehrmann, dünyanın önde gelen varlık yöneticilerinden biri olan şirketin bazı finansal ürünlerinin sürdürülebilirlik referanslarını abarttığı yönündeki iddiaları üzerine istifa etmeye hazırlanıyor.

DWS, herhangi bir yanlış yapmayı reddetti.

Bir açıklamada, Woehrmann şunları söyledi: “Tarihindeki en başarılı üç yıldan sonra, DWS önemli ölçüde daha karlı, istikrarlı ve zorlu bir pazar ortamında iyi performans göstermeye devam etti.

“Aynı zamanda geçtiğimiz aylarda DWS’ye ve bana yöneltilen iddialar şirkete olduğu kadar ailem ve bana da yük oldu” diye ekledi. “Kurumu korumak adına ve bana en yakın olanlar, yeni bir başlangıcın önünü açmak istiyorum.”

Woehrmann, DWS’nin 9 Haziran’daki yıllık genel toplantısından sonra görevi bırakacak. Yerine Stefan Hoops gelecek. şu anda Deutsche Bank’ın kurumsal ve ticari müşteri faaliyetlerini yönetiyor. eski bir yönetici Desiree Fixler tarafından tetiklendi DWS’nin sattığı bazı fonların çevresel ve iklimsel kimlik bilgilerini abartarak “yeşil yıkama” yaptığını iddia eden .

Financial Times tarafından bildirildiği üzere Fixler, şirketin 2020 yıllık raporunda, grubun 900 milyar dolarlık varlıklarının yarısından fazlasının çevresel, sosyal ve yönetişim kriterleri kullanılarak yatırıldığı yönündeki iddiaları çevreleyen yanıltıcı açıklamalar yaptığını söyledi.

Salı günkü aramada Frankfurt savcıları, federal polis ve Alman mali düzenleyici BaFin’den yetkililer yer aldı.

Savcılar, ilk soruşturmaların, şirketin satış broşürlerinde yer alan fonların çoğunda çevresel, sosyal ve yönetişim kriterlerinin dikkate alınmadığına dair yeterli göstergeler olduğunu gösterdiğini söyledi.

Deutsche Bank Salı günü yaptığı açıklamada, savcılar tarafından gerçekleştirilen eylemlerin “DWS aleyhindeki yeşil aklama iddialarıyla bağlantılı olarak bilinmeyen kişilere yönelik olduğunu söyledi.

“DWS, bu konuda tüm ilgili düzenleyiciler ve yetkililerle sürekli olarak tam işbirliği yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini söyledi” dedi.

Alman finans devi Deutsche Bank, DWS’de yüzde 80 hisse