Eşcinsellik ‘suç değildir’: Papa Francis ayrımcılıktan, ölümden ve silahlardan bahsediyor

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Papa Francis, yeni bir röportajda silahlı şiddeti, ayrımcılığı ve ölümü tartıştı.

Associated Press haber ajansına konuşan Pontiff, eşcinselliğin hala günah olduğunu iddia etse de, LGBT+ topluluğuna yönelik haksız muameleye yönelik eleştirisini artırdı.

Francis, “Eşcinsel olmak suç değil. Suç değil. Evet, günah” dedi. “ama önce günah ve suç arasındaki ayrımı yapalım.”

Katolik Kilisesi, dünyanın birçok yerinde artan sosyal ve meşru kabulüne rağmen, eşcinsel ilişkilerine ahlaki gerekçelerle karşı çıkıyor.

Francis, 2021’de, çiftin ilişkisi ne kadar istikrarlı veya olumlu olursa olsun, Kilise’nin eşcinsel evlilikleri kabul edemeyeceğini söyleyen bir mesajı imzaladı.

Silah endüstrisini sık sık eleştiren Papa, sivillerin kendilerini savunmak için silah kullanmasına da karşı çıktı ve bunun bir “alışkanlık” haline geldiğini söyledi.

Silah endüstrisini ölüm satmakla suçlayarak, “Yaşamamıza yardım etmek için çaba sarf etmek yerine, öldürmemize yardım etmek için çaba harcıyoruz” dedi.

“Lütfen bunu durduracak bir şey söyleyelim.”

Francis’in yorumları, Kaliforniya’da çok sayıda cana mal olan ve çok sayıda kişinin de yaralanmasına neden olan neredeyse arka arkaya toplu silahlı saldırılardan günler sonra geldi.

Kâr amacı gütmeyen bir araştırma veri tabanı olan Gun Violence Archive’den alınan rakamlar, son yıllarda ABD’de toplu infazların sayısında önemli bir artış olduğunu ortaya koyuyor.

ABD’de 100 kişi başına 120’den fazla ateşli silah düşüyor, bu dünyanın herhangi bir yerinden daha fazla. Karşılaştırma için İngiltere ve Galler’de, her 100 kişi için 5’in biraz altında silah var.

AP’deki muhabirler daha sonra 86 yaşındaki Papa’ya kendi sağlığını sordu.

“Sağlığım iyi. Yaşıma göre olağan biriyim. Yarın ölebilirim ama kontrolüm altındayım. Her zaman Tanrı’nın bana bir mizah duygusu vermesi için lütuf istiyorum” dedi.

Selefi Papa 16. Benedict, 600 yıl sonra on yıl önce istifa eden ilk papa olduktan sonra Aralık ayında öldü.

Bu, biri genellikle ölümünde gücü diğerine devrettiği için protokolden kopan, etkili bir şekilde iki papanın olduğu olağanüstü bir durum yarattı.

Francis’e, Benedict’in ölümünün ardından gelecekteki herhangi bir emeklilik için kurallara ihtiyaç olup olmadığı soruldu.

“Biraz daha deneyimden sonra … o zaman daha düzenli hale getirilebilir veya düzenlenebilir,” dedi. “Ama şu an için aklıma gelmedi.”