Eski FIFA yetkilileri Blatter ve Platini, yolsuzluktan İsviçre’de yargılanacak

Leila

Global Mod
Global Mod
Eski FIFA yetkilileri Sepp Blatter ve Michel Platini, altı yıldan fazla süren cezai kovuşturmanın ardından yolsuzluk iddiasıyla İsviçre’de yargılandı.

İki adam, suçlu bulunurlarsa beş yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir, ancak tecil cezalarına çarptırılmaları daha olasıdır.

Blatter’in FIFA başkanı olarak 17 yıllık saltanatı, bir yolsuzluk skandalı nedeniyle istifa etmesiyle Haziran 2015’te sona erdi.

Birkaç ay sonra, İsviçre’deki federal savcılar, FIFA’nın 2011’de Platini’ye yaptığı 2 milyon İsviçre Frangı (1.98 milyon €) tutarındaki ödemeye ilişkin soruşturmalarını açıkladı.

İsviçreli savcılar ödemenin meşru bir dayanak olmaksızın “FIFA’nın varlıklarına zarar vererek ve Platini’yi hukuka aykırı şekilde zenginleştirerek” yapıldığını savundular.

FIFA etik komitesi her iki adamı da futboldan yasakladı , Platini’nin eski akıl hocasının yerine geçme kampanyasını sonlandırdı ve ayrıca 66 yaşındaki UEFA başkanını görevden aldı.

Her iki adam da uzun süredir görevi kötüye kullandıklarını inkar ediyor ve Platini’nin 1998 ile 2002 yılları arasındaki danışmanlık işi karşılığında bu para için yıllarca süren sözlü bir anlaşmaya sahip olduklarını iddia ediyor.

Blatter’in içeri girerken gülümsediği görüldü İsviçre Federal Ceza Mahkemesi Çarşamba günü Bellinzona’da.

Şansından emin olup olmadığı sorulduğunda gazetecilere “Kesinlikle, kesinlikle, kesinlikle” dedi.

“Her zamanki gibi iyimser hissediyorum… İlk gün kendime güvenmeseydim bu kötü olurdu. Kendime çok güveniyorum.”

“Futbol benim. 45 yıldır FIFA’ya ve uluslararası futbola hizmet ediyorum. Ve bu benim hayatım, profesyonel hayatım” diye ekledi Blatter.

86 yıllık Eski FIFA başkanı, Çarşamba günü mahkemede soruları yanıtlayacaktı ancak göğüs ağrıları nedeniyle ifadesini erteledi. dolandırıcılık, zimmete para geçirme, sahtecilik ve Blatter’in iddia edilen kötü yönetimine suç ortağı olmakla suçlandı

Şüphelilerin avukatları, davayı FIFA’nın şu anki başkanı Gianni Infantino’nun da dahil olduğu yolsuzluk iddialarını da içerecek şekilde genişletmeye çalıştı. ‘komplo teorisi’ olarak iki dava

İki haftalık davanın 22 Haziran’a kadar sürmesi bekleniyor, kararın 8 Temmuz’da verilmesi bekleniyor