Eski Kalküta Yüksek Mahkemesi Hakimi Haberler'ye Neden Ayrıldığını, BJP'ye Katılacağını Anlattı

Leila

Global Mod
Global Mod
Eski Kalküta Yüksek Mahkemesi yargıcı Abhijit Gangopadhyay BJP'ye katılmak istiyor (Dosya).

Yeni Delhi:

Eski yargıç Abhijit Gangopadhyay bugün Haberler'ye verdiği özel bir röportajda, görevdeki bir Yüksek Mahkeme yargıcının istifa edip bir siyasi partiye katılmasında uygunsuz bir durum olmadığını vurguladı.

Kararlarıyla manşetlere çıkan ve avukatlar, hakimler ve Bengal'in iktidardaki Trinamool hükümetinin üst düzey liderleriyle anlaşmazlık yaşayan Bay Gangopadhyay, Salı günü öğleden sonra Kalküta Yüksek Mahkemesinden ayrıldı.

Saatler sonra bilinenleri doğruladı: Muhalefetteki Bharatiya Janata Partisi'ne katılacak.

Bu akşam Haberler'ye hızlı kariyer değişikliğinin “büyük yolsuzlukları keşfedip adaleti sağlamaya çalışırken… Trinamool'lu kişilerin aşağılayıcı sözleri” nedeniyle tetiklendiğini söyledi.

“İstifam, eyaletteki eğitim atamalarında (okul öğretmenleri ve farklı okullardaki çalışanlar) büyük yolsuzlukları keşfederken ve keşfederken adaleti sağlamaya çalışırken Trinamool çalışanlarının bana karşı aşağılayıcı sözlerinin sonucudur.” Gangopadhyay dedi.

Kendisini eleştirenlere saldırarak, “CBI'ye soruşturma emri verdiğimde, bana karşı aşağılayıcı yorumlarda bulunmaya başladılar… karar değil, kişisel saldırılar” diye devam etti. “Bu Trinamool halkı neredeyse yarı eğitimli… hakime ne söyleyeceklerini bilmiyorlar ama bana meydan okuyorlar.”

“Siyasete gelmem için bana meydan okudular” dedi, “Ben de düşünmeye başladım… Onlardan biraz ivme aldım. Artık eyaletimizin çok sayıda çaresiz insanının yanında durmanın zamanı geldi.”

OKU | Kalküta Yüksek Mahkemesi Yargıcı Abhijit Gangopadhyay BJP'ye Katılmak İçin İstifa Etti

Bay Gangopadhyay mülkiyet sorunu konusunda baskı altındaydı; kendisine, görevde olan bir yargıcın istifa etmesinin ve hemen bir siyasi partiye katılmasının eşi benzeri görülmemiş bir durum olduğu, özellikle de kararlarının birçoğunun partinin bariz rakibi olan Trinamool'un aleyhine olduğu düşünüldüğünde işaret edildi.

“Hayır. Hiç de değil. Ne kötü bir emsal? Hayır… bu Trinamool'luların, bazıları hapiste, bazıları tutuklanacak olan birçok liderin tutuklanacağını bildikleri halde bu soruyu gündeme getirerek yolsuzluk suçlamalarıyla karşı karşıya kalmaktan kurtulmaya çalışmalarıdır. Bunlar değersiz, anlamsız sorulardır.”

Bay Gangopadhyay ayrıca siyasi ve hukuki analistlerin sorularını da gülerek şunu ifade etti: “Analistlere siyaset ve hukuk teorileri hakkında bilgi edinmelerini söyleyin…”

OKU | Mahkemelerden Oylara: Abhijit Gangopadhyay ve Tartışmaları

BJP ile görüşmelerin “son zamanlarda … sadece üç dört gün (önce)” başladığını ve siyaseti düşünmeye başladığım andan itibaren herhangi bir yargılama yapmadım. Mahkememden ayrıldım ve, “Daha sonra istifa ettim” diye açıkladı Bay Gangopadhyay'ın Perşembe günü BJP'ye katılması bekleniyor.

Haberler'ye Başbakan Narendra Modi'nin partisine katılmaya karar verdiğini çünkü “Bengal'de başka hiçbir partinin nüfuzunun olmadığı, CPM veya Kongre'nin bile olmadığı iyi bir platform. BJP'nin potansiyeli var ve işe yarayacak bazı konuları gündeme getiriyor” dedi. Bengal halkıyla el ele.”

Ancak eski yargıç, Lok Sabha bileti alabileceği yönündeki spekülasyonlar hakkında yorum yapmadı.

Son üç seçimin her birinde Trinamool'un kazandığı Tamluk seçim bölgesinden seçilebileceği konuşuluyor. “Lok Sabha koltuğu meselesine parti karar verecek. Seçimlere katılmadım ve bu yorumları yapmakla hiçbir ilgim yok” dedi.

Haberler artık WhatsApp kanallarında mevcut. Haberler'den en son güncellemeleri sohbetinizde almak için bağlantıya tıklayın.