Eski lider, Putin’i Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşmaya nasıl ikna ettiğini anlattı

Adanali

Member
Sputnik’e konuşan Teltschik, “Devlet Lideri Putin vazifeye geldiğinde fırsat olduğunda onunla konuşmak isteyip istemediğim soruldu. Ben de olağan olarak bunu kabul ettim. Moskova, St. Petersburg ve Soçi’de kendisi ile birkaç defa görüşme imkanım oldu. Bu görüşmelerimizden birinde onu şahsen, başkanlığını yaptığım Münih Güvenlik Konferansı’na davet ettim. O da bana biri benimki, biri de Davos’taki iş konferansına olmak üzere iki davet aldığını, bunlardan birine gidecek olursa bunun benim davetim olacağını söylemiş oldu. Kelamını de tuttu” tabirlerini kullandı.

Teltschik, Putin’in konuşması sırasında ABD’nin Romanya ve Bulgaristan’a füze savunma sistemi konuşlandırma planı üzere bir dizi kıymetli mevzuyu gündeme getirdiğini hatırlattı.

Bu silahların İran tarafınca füze fırlatılması ihtimalinden hayli Rusya’ya karşı konuşlandırıldığını düşündüğünü kaydeden Teltschik, “Bu niçinle Devlet Başkanı’nın konuşması hakkındaki gazeteciler önündeki değerlendirmem şöyle ve hayli sıradanti: İki taraf da, yani ABD ve NATO ile Rusya masaya oturup Putin’in gündeme getirdiği ortak sıkıntıları çözmeli” tabirlerini kullandı.

Putin 10 Şubat 2007’de Münih Güvenlik Konferansı’nda yaptığı konuşmada ABD’nin dış siyaseti ve tek kutuplu dünya sistemi, NATO’nun genişleme ve Doğu Avrupa’ya füze savunma sistemleri konuşlandırma planlarını sert bir lisanla eleştirmişti.