Eski oligark Khodorkovsky, Avrupa’yı uyardı, Putin’le ‘haydut’ olduğu için pazarlık yapmayın

Leila

Global Mod
Global Mod
Avrupalı liderler, Vladimir Putin’le Ukrayna savaşına son verilmesini müzakere etme hatasından kaçınmalıdır çünkü “o bir devlet adamı değil, bir hayduttur.”

Bu, Rusya’nın en zengin adamı olarak kabul edilen ve bugün ülkenin cumhurbaşkanının önde gelen eleştirmenlerinden biri olan sürgündeki iş adamı Mikhail Khodorkovsky’nin sert uyarısıdır.

Kremlin, Ukrayna’yı kapsamlı bir şekilde işgal etmeye başladığından beri, birkaç lider, özellikle Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, fikrini değiştirmek için Putin ile telefon görüşmeleri yapıyor – boşuna.


Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İtalya Başbakanı Mario Draghi ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Rus mevkidaşlarıyla başarısız görüşmeler yaptı.

Avusturya Şansölyesi Karl Nehammer, Putin ile şahsen görüşmek için Moskova’ya bile gitti.

Bu diplomatik kampanya, çağrıları savaş suçlusu olduğu iddia edilen bir kişiyi yatıştırmanın bir yolu olarak gören Polonya ve Baltık devletlerinin yanı sıra Ukrayna Devlet Başkanı Volodymr Zelenskyy tarafından sert bir şekilde eleştirildi.

Euronews’e verdiği röportajda Mikhail Khodorkovsky de konuyla ilgili benzer bir açıklama yaptı.

“Önemli Avrupa ülkelerinin liderleri, güçlerini göstermeden Putin’le bir şeyler müzakere edebileceklerine ve Putin’in zayıf olarak gördüğü bir konumdan onunla konuşabileceklerine hâlâ inanıyorlar. Ve bu dramatik bir hata çünkü o, onun gibi bir devlet adamı değil. onlar sadece bir haydut,” dedi Khodorkovsky.

“Peki bir haydut böyle bir durumda kendini güçlü gördüğünde ve onlara doğru bir adım atmaya zorlandığında ne yapar? Kurbanının işini bitirmeye çalışır.”

COVID karantinası ‘Putin’in zihniyetini değiştirdi’

İşadamı daha sonra Putin’in koronavirüs pandemisi sırasında kendi kendine empoze ettiği izolasyonun Ukrayna algısını değiştirdiğini ve ülkenin 2014 Maidan devriminden bu yana yaşadığı derin değişiklikleri görmezden gelerek onu işgal emri vermeye yönlendirdiğini kaydetti.

Khodorkovsky, “Putin’in herhangi bir stratejik planı olduğuna inanmıyorum. Onu bir stratejist olarak düşünmüyorum” dedi.

Rusya çok büyük bir ülke ve farklı senaryolar öneren çok sayıda insanımız var. Bu senaryolardan biri de Putin’in nelerin hayata geçirilmesi gerektiğine dair görüşüne tekabül ediyor” dedi.

“Ukrayna’da şu anda gözlemlediğimiz şey, Putin’in en saldırgan arkadaşlarından bazılarıyla birlikte sığınağında kendisine uyguladığı COVID karantinasıyla ilgili.”

Son iki yıldır Putin, erişimi en yakın güvendiği kişiler ve danışmanlarıyla sınırlı, dikkatle kontrol edilen virüssüz bir balonun içinde yaşadı.

Başkanın çoğu yabancı lideri karşılamak için kullandığı aşırı uzun masa, katı sosyal mesafeyi koruma ve bir COVID-19 enfeksiyonunu önleme konusundaki kararlı arzusunun mükemmel bir sembolü haline geldi. ABD istihbarat yetkilileri daha önce spekülasyon yaptıBu aşırı inzivanın başkanın zihniyeti üzerindeki etkisi hakkında.

Eski oligark, “Bu [istila], pragmatizm – seçmenler arasında kendini daha popüler hale getirme arzusu – ve komşu ülkede [Ukrayna] olup bitenlere dair paranoyak korkunun bir karışımı” dedi.

Bu demokratik değişikliklerden ve Ukrayna’nın kazandığı bağımsızlıktan korkuyor” dedi.

Savaş ‘savaş alanında’ bitecek

Bir zamanlar Kremlin ile yakın bağları olan bir enerji kralı olan Khodorkovsky, siyasi güdümlü olduğu için geniş çapta kınanmış bir yargı süreci olan dolandırıcılık ve kara para aklama ile ilgili suçlamalardan hapsedildi. 2013 yılında serbest bırakıldıktan sonra İsviçre’de sürgüne gitti ve Açık Rusya sivil girişimini başlattı.

Savaşın nasıl sona ereceği sorulduğunda işadamı, AB’nin dış politika şefi Josep Borrell’in yaptığı tahminden alıntı yaptı.

“Bay Borrell’e şaşırdım. O bir Avrupalı bürokrat ve ondan sert sözler beklemiyordum ama çok doğru sözler söyledi: Bu mesele bir müzakere masasında değil, savaş meydanında çözülecek. “dedi Hodorkovski.

“Elbette bu savaşın sonunda görüşmelerimiz olacak ama her şeyden önce bu çatışma savaş alanında çözülecek ve bunun bir alternatifi yok.”
 
Üst