Eski Ukrayna Dışişleri Bakanı Klimkin’den idareye Bayraktar SİHA’ları üzerinden PR yapmama daveti

Adanali

Member
Eski Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavel Klimkin, Facebook sayfasından yaptığı paylaşımda Kiev’e Türk imali Bayraktar SİHA’larını Donbass’ta kullanarak ‘PR yapmayı bırakma’ davetinde bulundu.

Klimkin, “Bunun üzerinden PR yapacak olursak başka bir epey ülkeden asla silah alamayız. Silahlar PR için değil, zafer için olmalı. Ve Bayraktar’a a bakınca, teknolojik olarak yapamayacağımız nelerin olduğunu anlamıyorum” ifadelerini paylaştı.

Her taarruz silahı için düşmanın bir karşılığı olabileceğine dikkat çeken Klimkin, ayrıyeten Ukrayna idaresini yerli imal askeri teçhizatları üretmeye başlamaya çağırdı.

Klimkin, “Sovyet silahlarına güvenemeyiz, lakin daima olarak diğerlerinden silah satın alamayız. İleride yalnızca kendi silahlarını üretenler hayatta kalacak. Şayet buna yatırım yapmazsak, her vakit birine bağımlı kalıyor olacağız” sözlerini kullandı.

Geçen hafta Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Donbass’ta Bayraktar tipi keşif ve taarruz gayeli insansız hava araçlarının birinci kere muharebe maksatlı kullanıldığını, SİHA’nın çatışma çizgisini dışına çıkmadan güdümlü bomba ile bir topçu silahını imha ettiğini açıklamıştı.

Daha evvel Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba, Rusya’nın ‘kontrol altına alınması’ ve ülke topraklarının savunulması için Türkiye’den Bayraktar SİHA’larının satın alındığını belirtmişti.

çabucak sonrasında Ukrayna Devlet Başkalığı basın dairesi, Ukrayna Savunma Bakanlığı ile Baykar Savunma şirketi içinde SİHA’ların bakımı, tamiri, modernizasyonu ve Bayraktar tipi SİHA’ların kullanması konusunda eğitim verilmesi için eğitim ve test merkezi inşa edilmesini öngoren mutabakat zaptının imzalandığını duyurmuştu.