Ghent Belediyesi, Belçika’ya gelen Roman aileleri entegre etmeye çalışıyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Belçika’nın Ghent şehri, Roman aileleri sivil toplum kuruluşlarından sağlanan fonlar ve yardımlarla daha iyi entegre etmek istiyor.

Belçika toplumuna daha iyi asimile olmalarına yardımcı olmak için şehrin kuzey eteklerinde özel yerleşim yerleri kuruldu.

Ghent ilçe meclisinden Hannes Schotte, Euronews’e, şehirde yaşayan insanların “insanlık dışı” oldukları için Romanları ağırlamak için artık gecekondu mahallelerine katlanmayacaklarını söyledi.

“Daha önce kenar mahallelerde yaşayan insanlar şimdi burada,” dedi Schotte. “Şehir artık daha fazla gecekondu yapılmasına müsamaha göstermiyor. Şehir için bunu istemedikleri çok açık çünkü bu insanlık dışı. Artık bu durumu istemiyorlar.”

Euronews, Mario ve Roxana’nın mutfak ve banyoları paylaştığı yerleşim yerlerinden birinde yaşayan ailesiyle konuştu. Çocuklarının oyun gruplarına ve yemek kurslarına ve ayrıca yerel okullara erişimi var.

“Bu benim ve ailem için iyi bir şey. Buraya çalışmaya, istikrarlı olmaya ve ilerlemeye geldim” dedi Mario.

Ama yakında bir iş bulması ve ailesi için bir çatı bulması gerekiyor, bu da sitenin çalışmasına yardımcı olan STK Caritas’ın yardımlarının geldiği yer.

“Üç yıl sonra, insanlar normal konut piyasalarına yönlendirilecek veya burada Belçika’da veya burada Belçika’ya entegre olamıyorlarsa menşe ülkelerinde olabilecek başka konut çözümleri bulacaklar, ” Caritas proje çalışanı Gilles Van der Auwermeulen Euronews’e verdiği demeçte.

Bu ayın başlarında, Avrupa Parlamentosu üyeleri, Avrupa’nın Romanlar için gerçek eşitliği sağlaması gereken uzun yolu tartıştı.

“[Romanların] %80’e kadarı etnik kökenleri nedeniyle yoksulluk içinde yaşıyor. AB, halkım için bir eşitlik ve çingene karşıtlığı yasası çıkarma yetkisine sahip ve Avrupa Parlamentosu zaten ilk yasayı aldı. Eylül 2020’de adım atacağız,” dedi Roman kökenli Alman bir Avrupa Milletvekili Romeo Franz bu ayın başlarında.

STK’lar, AB üye devletlerinin imzaladıkları ulusal Roman stratejilerini uygulamalarını istiyorlar; bunun şu anda daha da acil olduğunu söyledikleri Ukraynalı Romanların çoğu da savaştan kaçıyor ve Avrupa’dan desteğe ihtiyaç duyuyor.