‘Hayal kırıklığı ve rahatlama’ – Ukraynalı mülteciler için 50 gün boyunca İngiltere planı

Leila

Global Mod
Global Mod
Lucy Wells, “Ukrayna’dan gelen çok sayıda insanı izlerken bir şeyler yapmamız gerekiyordu” dedi. “Hıristiyan bir aileden geliyorum, mümkün olan her yerde başkalarına yardım etmek için yetiştirildik.”

Lucy ve ailesi kısa süre sonra kendilerini Birleşik Krallık hükümetinin planına göre sponsor olarak teklif ettiler ve bir değil iki Ukraynalı aileyle eşleştirildiler.

Harkovlu iki kadın, her biri iki çocuk ve Gabbana adında küçük bir köpek.

35 gün ileri sar ve hala bekliyorlardı.

İngiltere, Dorset’teki büyük çiftlik evlerinde ayırdıkları üç yatak odası ve oturma odası boştu.

Lucy’nin ve ailesinin Dorset’teki çiftlik evi. Şimdi altı Ukraynalı mülteciye ev sahipliği yapıyor.

34 yaşındaki aktör Lucy, “Bir şeyler kataloğuyla savaşıyoruz” dedi. “Buna güvenle girdik, ancak ne yazık ki günler geçtikçe sistemde bir şeylerin derinden yanlış olduğu açık.”

50 gün önce 14 Mart’ta başlatılan Birleşik Krallık’ın ‘Ukrayna için Evler’ programı, halkın Ukrayna’daki savaştan kaçanları gönüllü olarak barındırmasına izin veriyor. Hükümet kontrollerinin ardından, 350 £ (333 €) tutarında bir “teşekkür” ödemesi karşılığında mültecileri altı aylık bir asgarî için barındırmayı kabul ediyorlar.

Son hükümet rakamları, 65.900 başvurudan 11.100 Ukraynalı’nın Homes for Ukraine programı kapsamında Birleşik Krallık’a geldiğini ortaya koydu.

‘Hayal kırıklığı yaratan ve sinir bozucu’

Lucy Wells, şemayla ilgili çok sayıda sorunu listeleyerek, planı “kesinlikle saçma” olarak nitelendirdi.

“Cevap almak imkansızdı, çok fazla gecikme oldu ve birkaç hafta için vize başvuru formu Ukraynaca veya Rusça değil, sadece İngilizce idi” dedi.

Diğer Birleşik Krallık sponsorları, hükümetin yardım hattının dakikada 69 sent ücret aldığını ve başvuru formlarında, çocuklar da dahil olmak üzere Ukraynalılara, bir soykırıma katılıp katılmadıkları veya savaş suçları işlemişler gibi “aptalca sorular” sorulduğunu kaydetti.

Geçen hafta Wells – yalnızca göçmenlik görevlileriyle kişisel e-postaları üzerinden iletişime geçerek – sponsor olduğu iki kişiye vize verildiğini, ancak hiçbir bildirim gönderilmediğini keşfetti.

Wells, “Sponsorlar kalplerini açtı ve duygusal olarak bağlandı” dedi. “Ama sistem bize karşı çalışıyor.”

Wells, sponsor olmayı umduğu mülteciler Almanya’da güvende olduğu için “şanslı” hissetti, ancak diğerlerinin daha az şanslı olduğunu söyledi.

Duyduğu bir vaka, sponsorluk başvurusu işleme koyulmadan önce bir füze saldırısında öldürülen bir Ukraynalıyı içeriyordu.

Mayıs ayının başında, Wells sonunda Ukraynalı aileleri evine kabul etti.

Birlikte pancar çorbası pişirdiler, bu da ailelerin aylar sonra ilk kez ev yapımı yemek yaptıklarına işaret ediyor.

Euronews’e verdiği demeçte, “Hükümetin her şeyi mümkün olan en kısa sürede düzelteceğini umuyorum” dedi.

‘İşe yaramazın yanında’

İskoç sınırına yakın Cumbria kırsalında yaşayan Teresa Ferguson, Lucy’nin planla ilgili yaşadığı zorlukları tekrarladı.

Henüz gelmek üzere olan Ukraynalı genç bir çifte sponsorluk başvurusunu kısa süre önce tamamlamış olan kadın, “Yönlendirme yok, yardım hatları neredeyse işe yaramaz ve her şey zorlaştı.

dedi. ) “Hükümetin tepkisinin sadece lafta kalıp kalmadığını sorgulamanıza neden oluyor” diye ekledi.

Bir köpek bakım işletmesi işleten 62 yaşındaki Teresa, “sadece bir ülke kadar iyi olduğumuza inandığı için yardım etmek istedi” diye ekledi. çünkü biz en yoksullara bakarız.”

Teresa’nın İngiltere’nin kuzeyindeki evinden bir görünüm

Geçen yıl yerel milletvekiline Taliban’dan kaçan Afgan mültecilere ev sahipliği yapıp yapamayacağını sordu. )

“Toplumda bir tutarsızlık var” dedi, “Ukraynalılar memnuniyetle karşılanıyor, ancak diğer mülteci biçimleri yapılıyor. yasa dışı, retorik, Kanal’ı botlarla geçenlere yardım etmek değildir.

“İnsanlar [ikisi arasında] hiçbir fark olmadığını anlamalıdır.”

‘Devlet destekli insan ticareti’

Teresa, planda daha derin kusurlar olduğunu iddia etti.

“Sistem kendini sömürüye açık hale getiriyor” dedi. “Sahte kimlik kullanan insanlar hakkında endişeler var ve Ukraynalıların kendilerini internette pazarlamak zorunda kalmalarından hoşlanmıyorum.”

Birleşik Krallık sponsorları ve Ukraynalılar genellikle birbirlerini on binlerce üyesi olan özel Facebook gruplarında bulurlar, ancak hayır kurumları da insanları eşleştirmek için çalışıyor.

Sponsorluk düzenlemelerinin çoğu şu ana kadar iyi gitmiş olsa da, bazı sorunlar rapor edilmiştir.

Ukraynalı bir mülteci, yakın zamanda ev sahibi faturalar için para talep ettikten sonra Brighton’da evsiz kaldı.

Teresa ayrıca gönüllülerin savaştan zarar görebilecek insanlar için deva yapma yeteneklerini sorguladı.

“Birçok insan bunun iyi bir fikir olduğunu düşünüyor, kimi aldıklarının farkında olmadan travmatize, üzgün veya endişeli olabilir.”

Ayrıca, Ukraynalı mültecilere

sponsorluk yaptıkları için “fotoğraf çekip bağırarak” insanları eleştirdi Teresa, “Bu biraz garip,” dedi. “Bir şeyi iyilik olduğu için yapmalısın, komşulara teşhir edebileceğin için değil.”

Anlık mesajlaşma yoluyla sponsor olacağı Ukraynalılarla konuşmuş olmasına rağmen, Teresa hala yabancıları evine davet etmenin “karanlıkta bir sıçrama” olduğunu düşünüyordu.

“Tanımadığınız biriyle aynı alanı ve kimlikleri paylaşmanın klostrofobik hissettirebileceğinden” endişeleniyordu.

Ama ekledi: “Bu üzerinde çalışacağımız bir şey.

“Ne olabileceği konusunda açık ve dürüstüz.”

‘Kalbim ve ruh buna girdi’

Sylvia Tempest, planın ender başarı öykülerinden biridir. iki çocuğu geçen hafta Durham’daki taştan yapılmış evlerine yerleştirdiler.

Onun “çok kırsal” evi, en yakın köye 10 dakikalık yürüme mesafesindedir, dükkânı yoktur, ulaşım bağlantıları azdır ve haftada iki kez iki kişi için açık olan bir postane vardır.

İki Ukraynalı aile çiş için Polonya’daydı Vizeler verilmeden önce

Sylvia için kendini sponsor olarak önermesinin nedeni basitti.

“Beş yatak odalı bir evde iki kişiyiz, alanı başkası kullanabilirse neden olmasın?”

“Ayrıca sponsor olduğum Ukraynalı kadınla aynı yaşta iki kızım var” diye ekledi. “Onlara bir şey olursa, birinin onlara yardım edeceğini düşünmek isterim.”

Uygulama sistemini “çikolatalı bir itfaiyeci kadar faydalı” olarak nitelendiren Sylvia, sıradan insanların bunu fazlasıyla telafi ettiğini söyledi.

“Bunu yerel bölgenin desteği olmadan yapamazdım. Buradaki insanlar yerel topluluğuma yardım etmeye o kadar istekli ki bu inanılmaz.”

Bol bol uyuyup dinlendikten sonra, Ukraynalı aileler birlikte oldukları iki hafta boyunca Sylvia ile çok şey paylaştılar ve genellikle erken saatlere kadar sohbet etmeye devam ettiler.

“Yıllardır bu kadar gülmemiştim” diyor, “Uzun ve sinir bozucu başvuru sürecinden sonra histeri mi yoksa belki rahatlama mı bilmiyorum. Ama onları burada ağırlamayı seviyoruz.”

“Artık bir aile gibiyiz” diye ekledi.