Hidrojenlenmiş Meksika

Leila

Global Mod
Global Mod
Aynı şekilde, söz konusu karışımın kullanılması amacıyla halihazırda işletmede olan 12 santral dönüşüm projesi de duyurulmuştur.

Meksika'da üretilen elektriğin yaklaşık %70'inin doğal gazdan elde edildiği bilindiğinden, bu yeni üretim kapasitesinin CFE'nin elektriğini üretme şekli açısından büyük bir sıçrama olduğunu düşünüyorum.

Yeşil hidrojeni doğal gazla karıştırma girişimi (karıştırma) Diğer yakıtlara göre daha az emisyon üretmesine rağmen hala fosil yakıt olan doğal gazı karbondan arındırmayı amaçlıyor.

Benim açımdan, harmanlama Yurt dışından daha az doğal gaz satın alınması, uluslararası doğal gaz fiyatlarındaki dalgalanmalara maruz kalma riskini azalttığından, yeşil hidrojen üretip kullanarak Meksika'nın egemenliğine ve enerji güvenliğine katkıda bulunacaktır.

Böylece bu önemli sıçrama, kendimizi korumamıza ve yalnızca enerji geçişinde değil, aynı zamanda CFE ve Meksika'nın çevresel hedeflerine ulaşmada da ilerlememize olanak sağlıyor.

Bu harmanlama “Enerji Santrallerinin Kurulumu ve Kullanımdan Kaldırılmasına İlişkin Gösterge Programlar (PIIRCE)” ile ilgili Bölüm 4'te özellikle bahsedilmektedir.

Bu bölümde şuna dikkat çekiliyor: “Dünya çapında yeşil hidrojen ile elektrik enerjisi üretimi söz konusu olmasına rağmen, su kaynaklarının büyük hacimli olması, birincil kaynak olması nedeniyle güneş, rüzgar ve su gibi doğal kaynakların bulunduğu yerlere dahil edilmesi gerekmektedir. elektroliz işlemi için güneş ve rüzgar enerjisinden yararlanılıyor.”

Şener ve CFE, mevcut doğal gaz altyapısının bir kısmını molekülü taşıyacak ve başlangıçta yüksek sermaye maliyetlerine yol açmayacak şekilde uyarlamayı düşünüyor. Yenilenebilir potansiyel bulunduğundan ve kıyıya yakın konumlandığından, kuzeybatı (Sonora ve Sinaloa), Kuzeydoğu (Tamaulipas), Tehuantepec Kıstağı, Baja California ve Yucatán Yarımadası gaz boru hattı ağının kullanılması öneriliyor. “Benzer bir durum, büyük doğal kaynaklara sahip olan ve elektrik üretim kapasitesine ihtiyaç duyan Baja California Sur'da da yaşanıyor.”

Yeşil hidrojen üretiminde altyapının geliştirilmesinden yararlanan Şener, bu PIIRCE çalışmasında “2033-2036 yılları arasında 5.789 MW Kombine Çevrim kapasitesinin %75 doğalgaz ve %25 hidrojen karışımı ile dönüştürülmesi ve Bu yakıt karışımıyla yeni Kombine Çevrimlerde 1.829 MW.”

Bu kapasite ilaveleri ve yeşil hidrojen kullanımıyla “CC'lerin şu anda %100 olan doğal gaz kullanımını kademeli olarak azaltacağı ve 2036 yılında %75 doğal gaz karışımına ulaşana kadar hidrojen kullanımını artıracağı öngörülmektedir. gaz ve %25 hidrojen, bu da enerji geçişini hızlandıracaktır.”

Yeşil hidrojen ve bunun yeşil amonyak ve metanol formundaki türevlerinin, hava, kara ve deniz taşımacılığı, yenilenebilir enerjilerin değişkenliğinin (kesintililiğinin) azaltılması, yenilenebilir enerjilerin değiştirilmesi gibi farklı kullanım ve uygulamalardaki çeşitli endüstriyel sektörleri karbondan arındırması düşünülmektedir. Petrokimya, çelik, çimento, cam, madencilik ve karbon giderme ihtiyacı olan diğer endüstrilerdeki termal endüstriyel işlemlerde temiz hidrojenli fosil yakıtların kullanımı.

Bu nedenle Meksika Hidrojen ve Sürdürülebilir Mobilite Derneği'nin (AMH2) kurucusu olarak Şener ve CFE'nin Kombine Çevrim Santrallerinde yeşil hidrojen tüketimini, Pemex'in ise yeşil hidrojen üretimini de buna dahil etmesini belirleyici buluyorum. Yeşil hidrojeni pazarlamak için bir iş biriminin Sürdürülebilirlik Planı.