Hindistan ve Avustralya, Tapınak Vandalizmine Karşı Sıkı Eylem Sözü Verdi

Leila

Global Mod
Global Mod
Başbakan Modi bugün Avustralyalı mevkidaşı Anthony Albanese ile ikili bir görüşme gerçekleştirdi.


Yeni Delhi:

Başbakan Narendra Modi bugün Avustralyalı mevkidaşı Anthony Albanese ile iki ülke arasındaki yenilenebilir enerji, ticaret ve savunma alanlarındaki bağları güçlendirmeyi amaçlayan geniş kapsamlı görüşmeler yaptı. Başbakan Modi, iki liderin Avustralya’daki tapınaklara yönelik vandalizm olayları hakkında da görüştüklerini söyledi.

Başbakan Modi, “Başbakan Anthony Albanese ve ben geçmişte Avustralya’daki tapınaklara saldırı konusunu ve ayrılıkçı unsurların faaliyetlerini tartıştık. Bugün de konuyu görüştük.”

Avustralya Başbakanı’nın kendisine bu tür vandalizme kapılanlara karşı katı önlemler alınması konusunda güvence verdiğini söyledi.

“Hindistan-Avustralya arasındaki dostane ve sıcak bağları zedeleyen hiçbir unsuru eylemi veya düşüncesiyle kabul etmeyeceğiz. Başbakan Albanese, gelecekte de bu tür unsurlara karşı sert adımlar atacağına bugün bir kez daha güvence verdi.” .

Mart ayında, Brisbane’deki önemli bir Hindu tapınağı olan Shree Laxmi Narayan Tapınağı, Khalistan yanlısı destekçiler tarafından saldırıya uğradı. Bu, Avustralya’da iki ay içinde Hindu tapınaklarına yönelik dördüncü vandalizm olayıydı.

16 Ocak’ta Avustralya’nın Carrum Downs bölgesindeki Shri Shiva Vishnu Tapınağı, Hindu karşıtı grafitilerle tahrip edildi.

12 Ocak’ta Avustralya’daki Mill Park’taki BAPS Swaminarayan Mandir, Hindistan ve Hindu karşıtı grafitilerle lekelendi. The Australia Today’in bildirdiğine göre, tapınak, Mill Park banliyösünde bulunan tapınağın duvarlarına Hindistan karşıtı sloganlar yazılan Hindistan karşıtı unsurlar tarafından tahrip edildi.

Görüşmeler öncesinde, Başbakan Modi’ye Sidney’deki Admiralty House’da törensel bir şeref kıtası takdim edildi.

Görüşmeler, Başbakan Modi’nin Sidney’de Arnavutların da katıldığı bir mitingde Hint toplumuna seslenmesinden bir gün sonra gerçekleşti.
 
Üst