Hollanda Başbakanı Rutte: Türkiye, doğu kanadının savunması için büyük ehemmiyet taşıyor

Adanali

Member
Rutte, her hafta cuma günü yapılan Bakanlar Heyeti Toplantısı daha sonrası basın toplantısı düzenledi.

NATO ortasındaki ülkelerin birbirleriyle ağır görüşmeler yapmaya devam etmesi gerektiğini tabir eden Rutte, “Türkiye, doğal ki doğu kanadının savunması için NATO ortasında büyük ehemmiyet taşıyor” dedi.

Rutte, Türkiye ile temasın yalnızca Almanya tarafınca olmaması gerektiğini belirterek, “Türkiye ile ağır görüşmeleri olan az sayıdaki AB ülkesinden biri de Almanya’dır. ötürüsıyla bunu Almanya’dan farklı bir boyutta değil de Avrupa’da tüm evrakları düşünmeye çalışan bir oyuncu olarak her mevzuda anlaşmasak da Türkiye ile âlâ bir alakaya sahip olmayı kendime bir bakılırsav olarak görüyorum” tabirini kullandı.

Bilhassa Türkiye’nin, Rusya-Ukrayna savaşında hem Rusya tıpkı vakitte Ukrayna ile temas halinde olan birkaç ülkeden biri olduğunu vurgulayan Rutte, “Avrupa Birliği ve NATO haricinde, bunlar yalnızca İsrail ve Hindistan başbakanları ile Türkiye’nin Cumhurbaşkanıdır. Ben de birkaç hafta evvel bu bağlamda onunla konuştum ve yakında yanına gelmeye çalışacağımı söylemiş oldum” diye konuştu.

Rutte, Türkiye ile şahsi bağlantıların her vakit düzgün kaldığını vurgulayarak, “Salı günü Ankara’ya Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeye gideceğim” dedi.