Hollanda’da enflasyon yaklaşık 47 yıl sonra ilk kez %10’un üzerine çıktı

Leila

Global Mod
Global Mod
Hollanda istatistik ajansı Perşembe günü yaptığı açıklamada, Hollanda’da enflasyonun geçen ay 1975’ten bu yana ilk kez yüzde deri üzerine yükseldiğini söyledi.

İstatistik Hollanda (CBS) Perşembe günü yaptığı açıklamada, enerji ve konut fiyatlarının enflasyondaki yükselişi etkilediğini belirtti.

Fiyatlar Temmuz 2022’de bir önceki yıla göre %10,3 arttı. Haziran ayında enflasyon %8,6 oldu.


İstatistik ofisi, Hollanda’daki enerji fiyatlarının Temmuz ayında 2021’deki aynı aya göre %108 daha pahalı olduğunu ekledi. Temmuz 2022’de konut kiraları geçen yıla göre %3 daha yüksekti.

Ajans, Hollanda’da gıda fiyatlarının da arttığını — geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12,3 daha pahalı olduğunu söyledi.

Bu arada, bir litre benzin fiyatı “Haziran’da 2,35€’dan Temmuz’da 2,21€’ya düştü. Dizel fiyatı Haziran’da 2,14€’ya kıyasla Temmuz’da 2,07€’ydu, dedi İstatistik Hollanda.

Bu, öncelikle artan enerji fiyatları nedeniyle Avrupa ülkelerinde enflasyonun artmasıyla ortaya çıkıyor.

Euro bölgesinde enflasyon Temmuz 2022’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan %8,9’a ulaştı ve enerji fiyatları yıllık %39’dan fazla arttı.

Estonya, Letonya ve Litvanya, enerji için dış ithalata aşırı bağımlı olmaları nedeniyle en yüksek enflasyona sahip Avrupa ülkeleridir.

Eurostat’a göre, tek para birimini kullanan toplam 10 ülke çift haneli enflasyon oranlarına sahipti: Belçika, Estonya, Yunanistan, İspanya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Hollanda, Slovenya ve Slovakya.
 
Üst