İngiliz çocuk jimnastikçileri yiyecek ve suyu suistimal etti ve reddetti

Leila

Global Mod
Global Mod
Bağımsız bir araştırmacının yönetişim reformları çağrısında bulunan raporuna göre, British Gymnastics mali büyümeye ve madalyalara öncelik verdiği için yıllarca suistimal şikayetlerini ele almakta başarısız oldu.

” Whyte İncelemesi “, önde gelen İngiliz jimnastikçilerin 2020 yazında koçlar tarafından yıllarca süren duygusal ve fiziksel istismarı halka açmasının ardından başlatılan yaklaşık iki yıllık bir soruşturmanın doruk noktasıdır.

Anne Whyte Perşembe günü yayınladığı 306 sayfalık raporunda, “Cimnastikçi sağlığı ve refahının, gözden geçirme döneminin çoğunda BG kültürünün merkezinde yer almadığı sonucuna vardım” diye yazdı, “ve çok yakın zamana kadar, World Class Programında ve yetenekli jimnastikçiler için kullanılan gelişim yollarında olması gerektiği kadar belirgin bir şekilde yer aldı.”

Jimnastikçilere (çoğunlukla genç kızlara) yönelik taciz, zorbalık, tehlikeli kilo yönetimi ve fiziksel gücü içeriyordu. Vakaların daha küçük bir yüzdesi cinsel istismar içeriyordu.

Raporda, “Eski bir seçkin jimnastikçi, belirli bir beceriyi denemekten korktuğu için 2 saat boyunca kirişin üzerinde durmak zorunda bırakıldığını anlattı” dedi. “Cimnastikçilerin uzun süreler boyunca, bazen büyük sıkıntı içinde olduklarında, barlara bağlı olduklarına dair birden fazla başvuru vardı.”

İngiltere Spor ve Spor İngiltere tarafından görevlendirilen Whyte, eski BG CEO’su Jane Allen’ı sporcu refahıyla ilgili “liderlik eksikliği ve organizasyonel başarısızlık” ile suçladı. Raporda, 10 yıl çalıştıktan sonra 2020’de emekli olan Allen’ın üyelik ve finansal büyümeye öncelik veren bir kültürü teşvik ettiği belirtildi.

Whyte, “Ne yazık ki, şüphesiz önemli olmakla birlikte, finansal güvenliğe odaklanma, yönetim kurulu düzeyinde kültür, koruma, refah ve cimnastikçilerin sesine yapılan bir odaklanma ile karşılaştırılamadı” dedi.

DOSYA Britanyalı Hannah Whelan, Tokyo, Japonya 2011’de Artistik Jimnastik Dünya Şampiyonasında yer egzersizi yapıyor

Whyte 400 kişiden bilgi aldı ve İngiliz Sporcular Komisyonu yardım hattına 118 ayrı başvuru yapıldı. 133 mevcut ve eski jimnastikçiyi içeriyordu. Whyte, olası suç faaliyetleri nedeniyle üç düzineden fazla davayı kolluk kuvvetlerine havale etti. İnceleme, 2008’den 2020’ye kadar olan faaliyetleri kapsıyordu.

Whyte, 17 tavsiyesi arasında bir eğitim direktörünün işe alınmasını, vaka yönetim sisteminin elden geçirilmesini ve “koruma ve sporcu refahı konusunda ilgili profesyonel uzmanlığa sahip” bağımsız yönetim kurulu üyelerinin atanmasını istedi. Ayrıca hükümete, çocukları spor dallarında korumak için bağımsız bir ombudsman ataması çağrısında bulundu.

British Gymnastics, tüm önerileri ve önemli bulguları kabul ettiğini söyledi.

Geçen Ekim ayında işe alınan CEO Sarah Powell, “Gerekeni yapmaktan çekinmeyeceğiz” dedi. “Kendi belirlediğimiz standartlarda çalışmamamız sonucunda zarar gören cimnastikçilerden tüm kalbimle özür diliyorum. Üzgünüz.

“Şimdi incelemenin ayrıntılarını tamamen ele alacağız ve önerileri tam olarak ele alan bir yol haritasını uygulamaya koyacağız. Yeni bir kültür inşa edeceğiz ve jimnastikçinin sesinin yaptığımız her şeyin merkezinde olmasını sağlayacağız. Jimnastiği daha iyi hale getireceğiz.”

İngiliz jimnastikçiler iki yıl önce kısmen ABD Jimnastiğinde cinsel istismarla ilgili “Athlete A” belgeselinden esinlenerek öne çıktılar. Sinema, 29 yıllık ABD Jimnastik kadın takımının doktoru olarak yüzlerce genç sporcuyu taciz etmek için tıbbi tedaviyi bir bahane olarak kullanan Larry Nassar’a karşı kadınların adalet peşinde koşma sürecini anlattı. Nassar, 2018’de 40 ila 125 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

British Gymnastics ayrıca, 6 yaşından küçük sporculara karşı zorbalık, kontrol edici davranış ve uygunsuz fiziksel güç kullanımının “her ne pahasına olursa olsun kazanma” zihniyetinin bir parçası olduğunu iddia eden kadın davacıların yasal davasıyla karşı karşıyadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, olimpiyat altın madalyalı Simone Biles ve Nassar tarafından cinsel saldırıya uğradığını söyleyen düzinelerce kadın, teşkilat kendisine karşı iddiaları ilk aldığında spor doktorunu durdurmadığı için FBI’dan 1 milyar dolardan fazla para istiyor.