İrlanda: Rusya’nın tatbikat bölgesini taşıma sonucunı memnuniyetle karşılıyoruz

Adanali

Member
İrlanda Dışişleri ve Savunma Bakanı Simon Coveney, Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda Rusya donanmasının 3-8 Şubat tarihleri içinde yapmayı planladığı tatbikat alanını İrlanda’nın münhasır ekonomik bölgesinin dışına taşıma sonucunı memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Açıklamada, “Bu hafta meslektaşım, Rusya Savunma Bakanına mektup yazdım ve deniz tatbikatını İrlanda kıyılarında düzenleme sonucunı bir daha gözden geçirmesini rica ettim. Bu akşam, Rus tatbikatının İrlanda’nın münhasır ekonomik bölgesinin dışına taşınacağını teyit eden mektup geldi. Bu karşılığı memnuniyetle karşılıyorum” tabirlerine yer verildi.

Daha evvel Rusya’nın Dublin Büyükelçisi Yuriy Filatov, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun, Rus donanmasının 3-8 Şubat tarihleri içinde Atlantik’te yapmayı planladığı tatbikat alanını İrlanda’nın münhasır ekonomik bölgesinin dışına taşımaya karar verdiğini duyurmuştu.

Büyükelçi ayrıyeten, tatbikatların memleketler arası hukuka uygun olarak yürütüldüğünü ve İrlanda’yı hiç bir biçimde tehdit etmediğini tabir etmişti.